Κατάμεστο από 3.οοο μαθητές το κλειστό της Λευκόβρυσης για τον αγώνα της Εθνικής παίδων

2 Min Read

Την καλύτερη διαφήμιση για το χάντμπολ αποτέλεσε ο αγώνας της Εθνικής παίδων απέναντι στη Σερβία, στο κλειστό της Λευκόβρυσης το πρωί της Πέμπτης. Περισσότεροι από 3.000 μαθητές δημοτικών σχολείων, γυμνασίων και λυκείων της Κοζάνης γέμισαν ασφυκτικά τις κερκίδες του γυμναστηρίου και δημιούργησαν μία πρωτόγνωρη ατμόσφαιρα για τους νεαρούς διεθνείς.

Η κινητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας και των τοπικών αρχών ήταν απόλυτα επιτυχημένη, ενώ το άθλημα μόνο κέρδη έχει από στιγμές σαν τις σημερινές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 25-24.

Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη επικράτησε με 25-24, σε μία αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και πραγματοποιήθηκε μέσα σε εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Παγιάτης, ένα λεπτό πριν τη λήξη, ακολούθησε μία καλή άμυνα και ο αγώνας τέλειωσε με τη μπάλα στα χέρια των διεθνών.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-4, 6-6, 7-8, 10-10, 12-11 (ημχ), 13-13, 15-16, 17-18, 20-20, 24-22, 25-24.
Ελλάς (Γεωργιάδης): Μπαμπατζανίδης, Στανκίδης, Φαχουρίδης 2, Ασλής, Πετρομελίδης, Αναστασίου, Κοτσιώνης 4, Σκούφας, Γερουλάνος, Παπαγιάννης 3, Αλεξανδρίδης, Παπάζογλου 3, Μαυρόπουλος, Τζωρτζίνης 3, Στεφανίτσης 2, Βεζίρης, Δικαιούλιας 1, Παγιάτης 5, Αναγνωστόπουλος, Σίνα 2, Καρυπίδης.
Σερβία (Τόρομαν): Τζέρκοβιτς, Πάλεβιτς, Σίμιτς 2, Σίμο 11, Μπούκβιτς, Τατάρι 1, Ρόγκαν 3, Λατίνοβιτς 2, Τάσιτς 3, Αντονίεβιτς, Λάκιτς 2, Μίλκοβιτς, Μάρκοβιτς, Μίτροβιτς, Βουκαντίνοβιτς, Μπελοσέβατς.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-7. Κόκκινη: Λατίνοβιτς (47:36 – τρία δίλεπτα): Πέναλτι: 1/5 – 3/4