Κέρδισε η Εθνική κέρδισε και ο κόσμος της Κοζάνης!

6 Min Read

Με 3-0 επικράτησε η Εθνική μας ομάδα βόλει επί του Καζακστάν στο πρώτο της παιχνίδι στο κλειστό της Λευκόβρυσης, παρουσία 2000 περίπου θεατών, που δημιούργησαν μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Ανάμεσα στα σετ ο Δήμαρχος Κοζάνης Λευτέρης Ιωαννίδης βράβευσε τους πρώην αθλητές της Εθνικής μας με καταγωγή από την περιοχή Μιχάλη Χριστοφορίδη, Χαρά Σάκουλα και Νικολέτα Διάφα.

To παιχνίδι

Με ηγέτες τους δύο ακραίους (Κουμεντάκης, Φράγκος), η Ελλάδα επικράτησε με 3-0 του Καζακστάν στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στο World League 2016.

Στο κλειστό της Λευκόβρυσης περισσότεροι από 2.000 φίλαθλοι είδαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ξεκινά εντυπωσιακά τον αγώνα καθώς στο πρώτο σετ είχε 88% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (14 στις 16 τελειωμένες) και να αντιδρά ψύχραιμα όταν οι αντίπαλοι μας προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς.

Με πίεση στο σερβίς το Καζακστάν ξέφυγε 11-14 και 15-18, αλλά γρήγορα η Ελλάδα επέστρεψε και ισοφάρισε 21-21 για να σπάσουμε δύο σετ μπολ των αντιπάλων (23-24, 24-25) και να κλείσει το σετ με κόντρα επίθεση και άσο του Φράγκου.

Μετά το 2-0 η Εθνική είχε πλέον το πάνω χέρι και συνεχίζοντας στον ίδιο καλό ρυθμό ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό WL.

Κι αν τα στατιστικά δεν λένε πάντα την αλήθεια, σίγουρα το 71% στην επίθεση (με την υποδοχή να είναι στο 47% με 35% άριστες) είναι και έργο Τερζή, ενώ η Εθνική είχε το εκπληκτικό 95% αποτελεσματικότητα στην επίθεση μετά από καλή υποδοχή και το εξίσου εντυπωσιακό 65% στην επίθεση μετά από άμυνα.

Τα σετ: 16-25, 26-28, 18-25
Καζακστάν (Γκιλιαζουτντίνοφ) Κουζνέτσοφ Α., Στόλνικοφ 5 (3/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 45% άριστες), Μιρονένκο, Καντιρχάνοφ 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Βοριβόντιν 9 (9/13 επ., 43% υπ. – 14% άριστες), Μαμέντοφ 12 (10/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φάρτοφ –λ (63% υπ. – 32% άριστες) / Μπαντάσεφ-λ, Κουζνέτσοφ Σ., Ίσιν, Μισένκο 2 (2/4 επ.), Ακίμοφ 1 (1/2 επ.), Κόστιφ 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες)
Ελλάδα (Δρίκος) Τερζής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (7/7 επ.), Ανδρεάδης 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/14 επ., 2 άσοι, 44% υπ. – 19% άριστες), Φράγκος 15 (13/18 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 50% άριστες), Ασπιώτης 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Γκαράς –λ (47% υπ. – 41% άριστες) / Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Δαλακούρας, Πρωτοψάλτης 5 (5/7 επ., 67% υπ. – 33% άριστες)

Η Ταϊπέι επικράτησε με 3-0 του Πουέρτο Ρίκο

Με… έκπληξη ξεκίνησε το τουρνουά του World League στην Λευκόβρυση Κοζάνης καθώς η Κινεζική Ταϊπέι επικράτησε με 3-0 του Πουέρτο Ρίκο.

Οι Ασιάτες είχαν γενικά εντυπωσιακά ποσοστά στην υποδοχή (81% με 63% αριστες) κι αυτό τους βοήθησε να έχουν μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση (59% ), αλλά το κλειδί για την επικράτηση τους ήταν η ανατροπή που έκαναν στο β’ σετ εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Πουέρτο Ρίκο (έδωσε 26 πόντους συνολικά).

Εκεί το Πουέρτο Ρίκο βρέθηκα να προηγείται με 17-11, αλλά κάνοντας συνεχόμενα λάθη στην επίθεση το σκορ έγινε 18-17, για να ισοφαρίσει η Ταϊπέι 21-21 και να πάρει το σετ με 30-28.

Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς καθώς στο τρίτο σετ το σκορ ξέφυγε από νωρίς (8-4, 16-9) και το 3-0 ήρθε πολύ εύκολα.

«Νομίζω ότι σήμερα παίξαμε πολύ καλά, ιδίως στο κομμάτι της υποδοχής. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη μας στο πρώτο μας παιχνίδι στο World League», είπε ο τεχνικός της Ταϊπέι κ. Τσεν Κο Τσο για να συμπληρώσει ο αρχηγός Τσεν Τσιεν: «Όλα τα παιδιά έπαιξαν πολύ καλά σήμερα, απολαύσαμε αυτό το παιχνίδι και χαιρόμαστε πάρα πολύ γιατί κάναμε ντεμπούτο στη διοργάνωση με νίκη».

Ο προπονητής του Πουέρτο Ρίκο Χαβιέρ Γκασπάρ έδωσε συγχαρητήρια στην Ταϊπέι αφού όπως είπε: «Κέρδισε δίκαια γιατί έπαιξε καλύτερα. Εμείς είχαμε ένα καλό δεύτερο σετ, αλλά από ένα σημείο και μετά δεν τελειώσαμε τις επιθέσεις», ενώ ο αρχηγός Σεκιέλ Σάντσεζ τόνισε: «Είμαστε ένα νεανικό γκρουπ και αυτό φάνηκε σήμερα πληρώνοντας ένα νεκρό διάστημα στο τέλος του β’ σετ»>

Τα σετ: 25-20, 30-28, 25-15
ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΤΑΪΠΕΙ (Τσεν): Λιου Χονγκ Τζίε 12 (10/11 επ, 2 μπλοκ), Λιου Χονγκ Μιν 7 (6/17 επ, 1 μπλοκ, 87% υπ – 70% άριστες), Γου Τσουνγκ 14 (12/18 επ, 2 μπλοκ), Χουανγκ Τσουν 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουάνγκ Πέι 1 (1/2 επ), Τσεν 13 (12/18 επ, 1 άσσος, 55% υπ – 45% άριστες) / Λιν (λ, 90% υπ – 60% άριστες), Τάι Τζου, Τσανγκ Λιανγκ, Χουάνγκ Τσιεν 1 (1/2 επ), Χσου, Γουάνγκ Μινγκ

(Γκασπάρ): Μοράλες 20 (17/26 επ, 3 μπλοκ), Γκόας 1 (1/2 επ), Λόπεζ 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ – 18% άριστες), Ροντρίγκες 3 (1/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιέρρα 3 (3/8 επ), Σάντζεζ 10 (9/18 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 36% άριστες) / Ντελ Βάγιε (λ, 47% υπ – 32% άριστες), Νιέβες 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ιγκλέσιας, Ριβέρα Ε. 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 17% άριστες), Αρτσίλα 2 (2/6 επ), Ριβέρα Χ.