Κοζάνη-Καβάλα 0-0

3 Min Read

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής ανάμεσα στην Κοζάνη και την Καβάλα.

Το «λευκό» αποτέλεσμα δεν αντικατοπρίζει την εικόνα του αγώνα καθώς οι ομάδες έκαναν πολλές ευκαιρίες, σ’ ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις, χωρίς όμως την «πεμπτουσία» του γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κοζάνη ήταν καλή, δημιούργησε αρκετές φάσεις κι αδικείται από το 0-0.

Αντίθετα στο δεύτερο μέρος η Καβάλα ανέβασε την απόδοση της κι ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες.

Στα τελευταία λεπτά, με την Κοζάνη να τα παίζει «όλα γιά όλα», το παιχνίδι έγινε «ροντέο» κι οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες θα μπορούσε να «κλέψει» την νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κοζάνη είχε κάποιες καλές ευκαιρίες, τέσσερις με τον Γιάννη Τσικόπουλο, πρώτα στο 5′ (ο Αθανασίου απέκρουσε εξ’ επαφής σε κόρνερ), μετά στο 17′ (καλό σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο), στο 25′ (ένα-δύο με τον Βουτσιώτη, ο Δελής έκανε σωτήρια προβολή κι έδιωξε σε κόρνερ) και τέλος στο 32′ (τακουνάκι από κοντά πέρασε άουτ).

Στο 37′ καλό σουτ του Καπετάνου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με την Καβάλα να ανεβαίνει και να απειλεί.

Στο 61′ ο νεοεισελθών Μπλιός σούταρε άουτ από κοντά.

Στο 65′ αντεπίθεση της Καβάλας, ο Τζόρτζεβιτς απέκρουσε σωτήρια στο τετ-α-τετ που βγήκε και πάλι ο Μπλιός.

Στο 70′ διαγώνιο σουτ του Παππά λίγο άουτ.

Στο 79′ απο κοντά ο Ασημάκης σούταρε άουτ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με την Κοζάνη να χάνει δύο ευκαιρίες να πάρει την νίκη και την Καβάλα μία.

Στο 88′ συρτή σέντρα του Γιάννη Τσικόπουλου, ο Πετράκος απέναντι στην εστία σούταρε άουτ.

Στο 89′ δυνατό φάουλ του Κυριακίδη με τον Τζόρτζεβιτς να «απογειώνεται» και να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Στο 94′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Κοζάνη να «αρπάξει» τους τρεις βαθμούς όταν μετά από κόρνερ του Γιουβανέλλη ο Ηλίας σηκώθηκε αφύλακτος αλλά η καρφωτή κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η ισοπαλία αυτή πήγε την Κοζάνη στους 31 βαθμούς, 3 βαθμούς κάτω από την γραμμή του υποβιβασμού, αντίθετα η Καβάλα πήρε έναν χρήσιμο βαθμό και παρέμεινε 6 βαθμούς πάνω από την γραμμή.

ΚΟΖΑΝΗ (Παρασκευάς): Τζόρτζεβιτς, Ηλίας, Τραυλός, Γιουβανέλλης, Αλιατίδης, Ηλίας Τσικόπουλος, Γιάννης Τσικόπουλος, Χαματάϊ (78′ Πετράκος), Τάχιας, Βουτσιώτης (89′ Δινοβίτσης), Κ. Καπετάνος (60′ Δημ. Παπαδόπουλος).

ΚΑΒΑΛΑ (Ταουσιάνης): Αθανασίου, Σταματόπουλος, Κυριακίδης, Δελής, Δέντσας, Παληγεώργος, Παππάς (78′ λ.τ. Ασημάκης), Μπάτζιος, Γιαλαμής (56′ Μπλιός), Δουμάνης (68′ Κυγάης), Πτηνόπουλος.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας).

Βοηθοί: Παπαδάκος, Γιάντσης (Ημαθίας).