Με νίκες συνέχισαν Κοζάνη και Εορδαϊκός για τη Football League 2 στο ποδόσφαιρο.

Ηρακλής Αμπελοκήπων-Εθνικός Νέου Αγιονερίου 0-2
Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Θύελλα Φιλώτα 0-0
FC Σερρών-Δόξα Δράμας 0-3 α.α
Κοζάνη-Έβρος Σουφλίου 3-0

Ρεπό: Απόλλων Καλαμαριάς

Κοζάνη – Έβρος Σουφλίου 3-0

Την νίκη με 3-0 πήρε η Κοζάνη απέναντι στον καταδικασμένο σε υποβιβασμό Έβρο Σουφλίου στο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η Κοζάνη ήταν μέτρια στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα απειλήθηκε δύο φορές από τους φιλοξενούμενους, από τους Δραγανίδη στο 12′ και Μερτίκα στο 17′.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν μόνο μία ευκαιρία στο 38′, σε τετ-α-τετ του Βουτσιώτη που απέκρουσε ο Λιολιοσίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη «σοβαρεύτηκε» κι αφού σημείωσε το πρώτο γκολ νωρίς στο 54′ στην συνέχεια έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και πήρε μία άνετη νίκη.

Στο 54′ μετά από φάση διαρκείας ο Δημήτρης Παπαδόπουλος έκανε την σέντρα κι ο Σκέρντι Χαματάϊ με σουτ μέσα απ’ την περιοχή σημείωσε το 1-0.

Στο 72′ φάουλ-σέντρα του Γιάννη Τσικόπουλου και κεφαλιά του προωθημένου αδελφού του Ηλία Τσικόπουλου για το 2-0.

Στο 76′ ο Ζαχαριουδάκης άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Βουτσιώτη, μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού και άουτ.

Στο 89′ η Κοζάνη κέρδισε πέναλτυ σε ανατροπή του Αλιατίδη από τον Λειβαδιώτη. Το πέναλτυ εκτέλεσε εύστοχα ο 16χρονος Ζήνων Πιτσιάβας που είχε περάσει σαν αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα, σημειώνοντας γκολ στο ντεμπούτο του, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

Παρά την νίκη της η Κοζάνη έμεινε κάτω από την γραμμή του υποβιβασμού στην 10η θέση με 30 βαθμούς, έναν βαθμό πίσω από τον Εθνικό Αγιονερίου και το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος.που βρίσκονται στις θέσεις σωτηρίας με 31 βαθμούς.

Στη συνέχεια η Κοζάνη έχει το ρεπό της (25η αγωνιστική) ενώ την Τετάρτη 16-3-2016 (26η αγωνιστική) θα αγωνιστεί στο γήπεδο Χαριλάου με τον Άρη.

ΚΟΖΑΝΗ (Παρασκευάς): Τζόρτζεβιτς, Δινοβίτσης, Ηλίας, Παπανώτας, Αλιατίδης, Ηλίας Τσικόπουλος, Γιάννης Τσικόπουλος, Πετράκος (66′ Ζαχαριουδάκης), Δημ. Παπαδόπουλος (87′ Πιτσιάβας), Βουτσιώτης (78′ Τσαγκαλίδης), Χαματάϊ.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ: Λιολιοσίδης, Μπάμνιος, Ζάχος, Λειβαδιώτης, Χατζάκος, Τζελέπης (83′ Δροσάκης), Μεμέτ, Δραγανίδης, Μερτίκας (78′ Μαργαρίτης), Ευφραιμίδης, Ζυγκερίδης.

Διαιτητής: Χιώτης (Τρικάλων).

Βοηθοί: Τζανής, Μάνασης (Τρικάλων).