Οσο ζεί ελπίζει η “Κοζάνη”

3 Min Read

Οσο ζεί ελπίζει η Κοζάνη που πήρε έναν πόντο στην εκπνοή στον Λαγκαδά στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ’ Κατηγορίας.

Ο Λαγκαδάς, που προέρχονταν από πέντε συνεχόμενες νίκες, προηγήθηκε με 1-0 μόλις στο 5′ με τον Μάριο Κράββαρη.

Στη συνέχεια η Κοζάνη ισορρόπησε, έκανε κάποιες επιθετικές προσπάθειες, με τις δύο ομάδες να φεύγουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Και πάλι στο 5ο λεπτό, αυτή τη φορά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λαγκαδάς σημείωσε και δεύτερο τέρμα με τον Κώστα Καρασταύρου, ένα γκολ για το οποίο οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάϊντ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα συνέχιζαν το θετικό σερί τους η Κοζάνη βρήκε την δύναμη να αντεπιτεθεί και να μειώσει στο 70′ με τον Ηλία Δούμα.

Σε μία ύστατη προσπάθεια για την ισοφάριση ο Δημήτρης Βουτσιώτης κέρδισε πέναλτυ στο 89′, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έδωσε στην ομάδα του έναν πολύτιμο βαθμό.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Κοζάνη έφυγε σε αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις αλλά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη, μέσα σε διαμαρτυρίες των ερυθρόλευκων.

Μετά την 30η αγωνιστική η Κοζάνη βρίσκεται στην 11η θέση με 35 βαθμούς, στη 10η θέση είναι το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος με 37 ενώ την 9η θέση της σωτηρίας κατέχουν ο Απόλλων Καλαμαριάς, ο Εορδαϊκός κι ο Καμπανιακός με 41 βαθμούς.

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ (Γιαμουρίδης): Καλογεράκης, Λεμονής (76’ Τσερκέζης), Πολίτης, Αθανασίου, Καραμανλής, Σακαλής, Ντούγκα (55’ Βεϊδαμενίδης), Παναγιωτούδης, Κράββαρης, Καρασταύρου, Ξανθόπουλος.

ΚΟΖΑΝΗ (Παρασκευάς): Τζόρτζεβιτς, Δινοβίτσης (46′ Βουτσιώτης), Τραυλός, Τάχιας, Ηλίας, Ηλ. Τσικόπουλος, Γιάννης Τσικόπουλος, Τσαγκαλίδης (80′ Ζαχαριουδάκης), Δούμας, Καπετάνος (68′ Δημ. Παπαδόπουλος), Χαματάϊ.

Διαιτητής: Συμεωνίδης (Πιερίας).
Βοηθοί: Θεοδώρου, Βρούζος (Πιερίας)