6 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ 13 6 4 3 27 – 11 16 22
7 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 13 7 1 5 25 – 19 6 22
9 Α.Μ.Σ. ΓΑΛΑΤΙΝΗ 13 6 1 6 24 – 26 -2 19
10 ΠΑΟ ΚΟΙΛΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ 13 5 3 5 18 – 17 1 18
11 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ 13 4 5 4 18 – 13 5 17
13 ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΑΙΑΝΗΣ 13 4 3 6 16 – 26 -10 15
14 Α.Ε. ΑΝΩ ΚΩΜΗΣ 13 1 2 10 7 – 35 -28 5
15 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ 13 2 1 10 12 – 31 -19 3
16 Α.Ε.Κ. ΚΑΛΑΜΙΑΣ 13 0 2 11 16 – 42 -26 2

ΑΕΚ – ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΑΙΑΝΗΣ 1-2

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η Α.Ε. Κοζάνης, αυτή τη φορά στο Στρατιωτικό Γήπεδο απέναντι στον Αλιάκμωνα Αιανής με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας.

Η ομάδα του Θωμά Παπαδόπουλου δείχνει να έχει μείνει στο καλό πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Κοζάνη πριν τρείς αγωνιστικές.

Η Αιανή όπως φαίνεται έχει πάρει τον αέρα της ΑΕΚ στο Στρατιωτικό Γήπεδο καθώς αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που φεύγει με το διπλό.

Μάλιστα αν υπολογίσουμε και τα δύο παιχνίδια στην Αιανή τις δύο περασμένες σαιζόν (2014-15 και 2015-16) ο Αλιάκμωνας μετρά πέντε νίκες σε πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος απέναντι στην ΑΕΚ από τότε που ανέβηκε στην Α’ Κατηγορία.

Το παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής που έγινε στο Στρατιωτικό Γήπεδο δεν πρόσφερε πολλές συγκινήσεις μέχρι το τελευταίο τέταρτο του αγώνα όταν η ΑΕΚ προηγήθηκε (75′) αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι μέσα σε τρία λεπτά (80′ και 83′) και να πάρουν μία σπουδαία νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με την ΑΕΚ να έχει δύο καλές στιγμές με τον Κωστικίδη που δύο φορές δεν κατάφερε να νικήσει τον Τζέλλο από θέση τετ-α-τετ (25′ και 44′) ενώ η Αιανή απείλησε με φάουλ του Γκόντουρα στο 30′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα όσο θα ήθελε από το συνεχές πρέσσινγκ των φιλοξενουμένων.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μαυροδήμου έπαιξαν ψυχωμένα, πίεσαν την κατοχή της ΑΕΚ, έπεφταν δυνατά στις φάσεις και γενικά έδειξαν ότι θέλουν περισσότερο το παιχνίδι.

Στο 75′ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα του Αμπατζίδη και κεφαλιά του Μανώλη Βογιατζή που ξαναβρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από τέσσερα παιχνίδια.

Στο 80′ η Αιανή ισοφάρισε μετά από φάση διαρκείας και σέντρα-σουτ του Σάκη Κουτσογεωργόπουλου την οποία ο τερματοφύλακας Μούσιος έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του προσπαθώντας να αποκρούσει.

Τρία λεπτά αργότερα (83′) η Αιανή έκανε την ανατροπή καθώς μετά από γέμισμα του Μαυροδήμου η άμυνα της ΑΕΚ πιάστηκε στον ύπνο κι ο Ζήσης Νάνος πετάχτηκε, προχώρησε με τη μπάλα και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Θ. Παπαδόπουλος): Μούσιος, Θεοφανίδης (85’ Μαρτιρόσοφ), Δούμας, Μαντζώλας, Βοριαζίδης, Κωστικίδης, Αμπατζίδης, Σαλονικίδης, Βογιατζής, Καραγεώργος, Μάγγος.

ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΑΙΑΝΗΣ (Μαυροδήμος): Τζέλλος, Γοδενόπουλος, Μαρούδης, Σ. Βαβλιάρας, Κυριακίδης, Σκουτέλας (78’ Μαυροδήμος), Κουτσογεωργόπουλος, Χ. Βαβλιάρας (63’ Νάνος), Λαγός, Γκόντουρας (56’ Βάσσος), Αναστασίου.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης.

Βοηθοί: Μπαλιάκας, Θ. Παπαδόπουλος.