Διανύουμε πλέον τη χειρότερη φάση της πανδημίας και όλα θα κριθούν από την αντοχή του συστήματος υγείας.
Σε ολόκληρη της 3η Υγειονομική Περιφέρεια Μακεδονίας, στην οποία εντάσσεται και η Δυτική Μακεδονία, ήταν χθες μόλις μια κλίνη ΜΕΘ για ασθενείς με κορωνοϊό κενή.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η ΠΟΕΔΗΝ, οι διακομιδές των σοβαρών περιστατικών από τη Δυτική Μακεδονία γίνονται προς το Ιπποκράτειο, το Παπανικολάου και το ΑΧΕΠΑ της Θεσσαλονίκης, το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων, το οποίο διαθέτει 16 κλίνες, την Λάρισα και άλλες όμορες περιοχές, εφόσον η Δυτική Μακεδονία διαθέτει μόλις δύο κλίνες ΜΕΘ για ασθενείς με κορωνοϊό στο Μποδοσάκειο.
Τα υπόλοιπα περιστατικά νοσηλεύονται στα νοσοκομεία της Δυτικής Μακεδονίας, τα οποία βρίσκονται στα όριά τους και κάποιες κλινικές τους χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για νοσηλεία ασθενών με κορωνοϊό.
Mια μόνο κενή θέση ΜΕΘ στην 3η ΥΠΕ στην οποία ανήκει η Δυτική Μακεδονία
Λιγοστεύουν μέρα με τη μέρα οι κενές θέσεις στις ΜΕΘ των νοσοκομείων σε όλη τη χώρα. Ακόμα πιο αποκαρδιωτική είναι η κατάσταση στην 3η Υγειονομική Περιφέρεια, στην οποία ανήκει η Δυτική Μακεδονία και είχε χθες μόνο μια θέση κενή.