Τα CodeGirls επανήλθαν στην Κοζάνη και στη Δημοτική Βιβλιοθήκη με την τρίτη τους έκδοση! Το νέο πρόγραμμα για τα CodeGirls ήρθε και πάλι από το Mataroa και την Πρεσβεία των ΗΠΑ και απευθύνεται σε όσα CodeGirls συμμετείχαν στο CodeGirls 2.0 και έχουν ηλικία από 13-17!
Το μοναδικό, καινοτόμο πρόγραμμα εκμάθησης κώδικα για κορίτσια ηλικίας 10-16 ετών πραγματοποιείταιι σε μια προσπάθεια να γεφυρωθεί το χάσμα μεταξύ των φύλων στους τομείς της τεχνολογίας και της μηχανικής, το πρόγραμμα αυτό φιλοδοξεί να εκπαιδεύσει, να εμπνεύσει και να εξοπλίσει νέα κορίτσια με δεξιότητες για να επιδιώξουν ευκαιρίες στον τομέα της πληροφορικής.