Δεύτερη ήττα για την Κοζάνη στη Super League 2

9 Min Read

Πρεμιέρα με νίκη για τον Λεβαδειακό

Μηδέν στα δύο έχει η Κοζάνη στη Super League 2 καθώς δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στον Λεβαδειακό, έναν ομολογουμένως δύσκολο αντίπαλο και άφησε και τους τρεις βαθμούς στο γήπεδο της Καισαριανής, όπου φιλοξενήθηκαν οι δύο ομάδες. Το παιχνίδι έληξε 1-0  και η Κοζάνη στάθηκε κατώτερη των προσδοκιών με τον Μπελμόντε να την πληγώνει στο 11’ μετά από διπλό τραγικό λάθος του Καραγκιόζη. Είδαμε ένα ημίχρονο με παιχνίδι και φάσεις και ένα ημίχρονο με φάουλ και κάρτες με τον Λεβαδειακό να τελειώνει το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Η ΑΕΚ Β κέρδισε εύκολα την ΑΕΛ με 3-0, ο ΠΑΟΚ Β έχασε από τον Καμπανιακό με 2-3, ενώ Ηρακλής και Αναγέννηση Καρδίτσας, έμειναν στο 1-1. Ο Μακεδονικός πήρε σπουδαίο «διπλό» έναντι του Αιολικού με 1-3 και με ανεβασμένη ψυχολογία θα έρθει στην Κοζάνη την επόμενη Τετάρτη.

Το κεφάλαιο Αλμωπός Αριδαίας

Εκτός Super League 2 φαίνεται να είναι η ομάδα του Αλμωπού Αριδαίας καθώς στις 26 Σεπτεμβρίου η ίδια αποφάσισε να τον αποβάλλει διότι δεν έχει καταθέσει κανένα επαγγελματικό συμβόλαιο, ενώ ο κανονισμός της λίγκας ζητάει το λιγότερο είκοσι συμβόλαια. Η διοίκηση της ομάδας είχε ζητήσει παράταση έως και το τέλος της μεταγραφικής περιόδου, αλλά η μεταγραφική περίοδος ακόμα και των ελεύθερων παικτών έληξε το περασμένο Σάββατο. Τη Δευτέρα το πρωί η διοίκηση, κατέθεσε προσφυγή σε βάρος της απόφασης αποβολής της ομάδας στο Διαιτητικό Δικαστήριο της ΕΠΟ με τις πιθανότητες δικαίωσης της να είναι ελάχιστες. Η ομάδα της Αριδαίας όπως φαίνεται θα μείνει εκτός δράσης αυτή τη σεζόν, καθώς ακόμα και τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα έχουν ήδη ξεκινήσει.

Την επόμενη αγωνιστική η Κοζάνη θα φιλοξενήσει έναν παλιό της γνώριμο, την ομάδα που της στέρησε την άνοδο την προηγούμενη αγωνιστική σεζόν και δεν είναι άλλη, από τον Μακεδονικό. Η Νίκη Βόλου, θα φιλοξενήσει τον Λεβαδειακό, η Αναγέννηση Καρδίτσας τον Αιολικό, η Λάρισα τον Ηρακλή και θα διεξαχθεί και το ντέρμπι των «δικέφαλων» μεταξύ ΠΑΟΚ Β και ΑΕΚ Β.

Συνθέσεις ομάδων:

Κοζάνη

Προπονητής: Άγγελος Διγκόζης

(Τ)Τάσος Καραγκιόζης, Ξενοφών Πάνος, Δημήτρης Σουλιώτης, Ίτσιος Κώστας, Νίκος Κοροβέσης, Βαγγέλης Αναστασόπουλος, Σπύρος Νάτσος, Μανώλης Καλλέργης, Σάββας Σιατραβάνης, Δημήτρης Γραμμένος, Χάρης Ποζατζίδης.

Λεβαδειακός

Προπονητής: Νίκος Νιόπλιας

(Τ)David Attila Grof, Juha Markus Pirinen, Anthony Belmonte, Stephen Kwabena Hammoud, Alfredo Antonio Mejia Escobar, Lualua Kazanga, Costa Lucas Poletto, Jose Rafael Romo Perez, Ιωάννης Σωτηράκος, Τριαντάφυλλος Τσάπρας, Παναγιώτης Λιάγκας.

Η σύνοψη του Λεβαδειακός – Κοζάνη

Στο 4΄ο Λεβαδειακός είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα μετά από κάθετη πάσα του Ρόμο την οποία πήγε να προλάβει ο Τσάπρας, αλλά ο Καραγκιόζης είπε «όχι» και έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η Κοζάνη στο 6’ είχε την πρώτη της ευκαιρία με κεφαλιά του Ίτσιου, την οποία έπιασε ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού ενώ ο Ίτσιος είχε υποδειχθεί και σε θέση οφ σάιντ. Η Κοζάνη συνέχισε να πιέζει με επισκέψεις στην περιοχή του Λεβαδειακού, αλλά ο Λεβαδειακός ήταν πιο αποτελεσματικός και μετά από διπλό λάθος του Καραγκιόζη στο 11’, καθώς πηγαίνοντας να απομακρύνει τη μπάλα κατέληξε στα πόδια του Μπελμόντε ο οποίος έκανε το σουτ πάνω στον Καραγκιόζη και στην προσπάθεια του να πιάσει το σουτ του έφυγε η μπάλα και έγινε το 1-0. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Κοζάνη ήρθε στο 26’, με κεφαλιά του Καλλέργη και τον Γκροφ να λέει «όχι» σε δεύτερο χρόνο. Έως το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πίεζαν αμφότερες, χωρίς ωστόσο να έχουν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κοζάνη να κάνει κάποιες φάσεις, αλλά όχι σε σημείο που να ανησυχούν τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού. Η πρώτη κάρτα στο παιχνίδι ήρθε στο 52’ Σιατραβάνη για την αντίδραση που είχε για το πλάγιο του Λεβαδειακού ενώ η δεύτερη ήρθε αμέσως μετά στον Άγγελο Διγκόζη για διαμαρτυρία. Στο 57’ η τρίτη κάρτα και πάλι για την ομάδα της Κοζάνης βγήκε στον Κοροβέση για φάουλ στον Πολέτο. Στη συνέχεια έγιναν αρκετά φάουλ και διακοπές στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να έχει χαθεί η ροή του αγώνα. Στο 63’ μια ακόμη κίτρινη για την Κοζάνη, στον Νάτσο αυτή τη φορά. Στο 69’ ο Πολέτο είδε την κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Σουλιώτη. Στο 71’ ο Αναστασόπουλος έκανε μια ωραία πάσα στον Γραμμένο, αλλά ο Γκροφ πρόλαβε την μπάλα και τέλειωσε εκεί η φάση, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σιατραβάνης με κάθετη πάσα προσπάθησε να απειλήσει και πάλι τον Γκροφ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 75΄ο Ίτσιος βλέπει την κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Κουιρουκίδη στην προσπάθεια του για αντεπίθεση. Στο 77’ ο Λιάγκας είδε την κίτρινη κάρτα για το σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Γραμμένο. Στο 80’ ο Μπελμόντε είδε και αυτός με τη σειρά του την κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Νάτσο. Στο 84’ ο Καλλέργης έκανε ένα πολύ δυνατό, αλλά άστοχο σουτ που κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκροφ. Στο 86’ μια ακόμη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό με τον Κουιρουκίδη στην οποία ο Καραγκιόζης είπε «όχι» ενώ αμέσως μετά δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ στον Πάνο και αποβλήθηκε μετά από 15’ παιχνιδιού καθώς είχε μπει ως αλλαγή. Στο 93’ η κακή εκτίμηση του Ίτσιου και η ασταθής παρέμβαση του Καραγκιόζη παραλίγο να δώσουν στον Γιαννώτα την ευκαιρία να κάνει το 2-0 με ένα ωραίο πλασέ σε άδεια εστία που βγήκε άουτ. Αμέσως μετά η Κοζάνη με τον Σιατραβάνη έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-1 με το σουτ του να μη βρίσκει στόχο και να καταλήγει άουτ. Η Κοζάνη πίεζε μέχρι το τέλος, αλλά χωρίς να καταφέρει να πάρει έστω και το βαθμό της ισοπαλίας.