Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Κοζάνη, εκτός έδρας αυτή τη φορά

5 Min Read

Χτίζει σερί η Κοζάνη

Με ένα καταπληκτικό σουτ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Γραμμένος έστειλε τη μπάλα στο δεξί παράθυρο του Γκαραβέλη και έκανε το 0-1 για την Κοζάνη, με τον διαιτητή αμέσως μετά να σφυρίζει τη λήξη του. Η Κοζάνη τα τελευταία λεπτά πίεζε πολύ την ομάδα του Βόλου, ενώ στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα μέχρι το 33’, η Νίκη Βόλου ήταν αυτή που είχε συνολικά τις ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ, παρόλα αυτά η Κοζάνη ήταν αυτή που το κατάφερε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες πήραν «φωτιά» καθώς πίεζαν αμφότερες, η μια για την ισοφάριση και η δεύτερη για ένα ακόμη γκολ, με καμία από τις δύο ομάδες να τα καταφέρνει και έτσι το παιχνίδι τελείωσε στο 0-1 υπέρ της Κοζάνης. Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν περισσότερο ισορροπημένο για τις δύο ομάδες στα πρώτα 10 – 15 λεπτά και στη συνέχεια η Κοζάνη έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, ενώ τα τελευταία 20 λεπτά η ομάδα της Νίκης Βόλου δεν πίεζε όσο θα έπρεπε καθώς βάρυναν τα πόδια των παικτών της και οι καιρικές συνθήκες δεν βοηθούσαν, με τον διαιτητή να σταματάει το παιχνίδι για δύο λεπτά και στα δύο ημίχρονα, ώστε να δροσιστούν οι παίκτες και των δύο ομάδων.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Λεβαδειακός κέρδισε τον Απόλλων Πόντου με 1-0, ενώ είχαμε και δύο «Χ» ανάμεσα σε Αιολικό με Λάρισα και Μακεδονικό με Αναγέννηση Καρδίτσας, με 1-1 και 0-0 αντίστοιχα, όπου στο δεύτερο παιχνίδι ο Μακεδονικός τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες και η Αναγέννηση με εννέα.

Τα παιχνίδια ανάμεσα σε Αλμωπό Αριδαίας με ΑΕΚ Β και Ηρακλή με ΠΑΟΚ Β έχουν αναβληθεί, το πρώτο γιατί η ομάδα της Αριδαίας έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα και το δεύτερο γιατί ο δικέφαλος του Βορρά θα είχε πολλές απουσίες καθώς πολλοί παίκτες του κλήθηκαν στην Εθνική Ελπίδων.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Κοζάνης θα φιλοξενήσει την Αναγέννηση Καρδίτσας, η Λάρισα τον Μακεδονικό, ο Καμπανιακός τον Λεβαδειακό και ο ΠΑΟΚ Β τον Αιολικό. Το παιχνίδι ανάμεσα σε Αλμωπό Αριδαίας και Ηρακλή δεν θα διεξαχθεί καθώς η ομάδα της Αριδαίας έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα, ενώ η ΑΕΚ Β θα εκτίσει το ρεπό της.

Συνθέσεις ομάδων

Νίκη Βόλου

Προπονητής: Δημήτρης Ελευθερόπουλος

Ενδεκάδα: Αθανάσιος Γκαραβέλης, Σάββας Τοπαλίδης, Ευάγγελος Ανδρέου, Αντώνιος Αναστασίου, Παύλος Κυριακίδης, Βασίλειος Γαβριηλίδης, Δημήτριος Λιταΐνας, Λάμπρος Πολίτης, Αναστάσιος Κρητικός, Πασχάλης Κάσσος, Patrick Gerard Jephthe Bahanack.

Κοζάνη

Προπονητής: Άγγελος Διγκόζης

Ενδεκάδα: Slavica Bogdanovic, Ξενοφών Πάνος, Δημήτρης Σουλιώτης, Κώστας Ίτσιος, Νίκος Κοροβέσης, Βαγγέλης Αναστασόπουλος, Σπύρος Νάτσος, Μανώλης Καλλέργης, Σάββας Σιατραβάνης, Δημήτρης Γραμμένος, Χάρης Ποζατζίδης.

Διαιτητές: Μελέτης Γιουματζίδης (Πέλλας), Α’ βοηθός – Άγγελος Ζήρδας (Δράμας), Β’ βοηθός: Βασιλεία Τσικλητάρη (Πιερίας), 4ος – Νικόλαος Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας), Παρατηρητής – Γιώργος Λιόλιος (Λάρισας).