Δεύτερη ήττα της AΕΠ Κοζάνης στο πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό Βόλου

2 Min Read

Ρεπορτάζ: Θεοχάρης Χρυσοστομίδης

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η ΑΕΠ Κοζάνης από τον Ολυμπιακό Βόλου για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League, στο ΔΑΚ Κοζάνης.

Το παιχνίδι  στο πρώτο ημίχρονο ήταν νευρικό με πολλά  φάουλ, χωρίς ιδιαίτερα αξιόλογες φάσεις, οπότε αναμενόμενα έμεινε στο 0-0.

Η μορφή του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό Βόλου να μπαίνει πιο δυνατά και να πιέζει την άμυνα της ΑΕΠ.

Έτσι δεν άργησε να φτάσει στο γκολ με τον Ι. Παπαδημητρίου στο 50’. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 60΄ο Βουκελάτος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Βόλου.

Η ΑΕΠ στο 69’  πέτυχε το πρώτο της γκολ στο φετινό πρωτάθλημα με τον Τρομπούκη και προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, στο 77’ σε αντεπίθεση κατάφεραν να φτάσουν στο 3-1 με τον Παπαδημητρίου να πετυχαίνει το γκολ που διατηρήθηκε ως το τέλος.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΠ: Ψαρράς Ιωάννης, Τρομπούκης Κώστας, Κυριαλάνης Αθανάσιος, Κοτταρίδης Σάββας, Καραγιαννίδης Αριστοτέλης, Ταϊρης Λαμπρός, San-jin lee, Παπαδόπουλος Ιωάννης, Καρακατσάνης Πλάτων, Παλλάς Βασίλειος, Βοριαζίδης Κώστας.

Ολυμπιακός Βόλου: Ξενοδόχοβ  Γεννάδιος, Αγρόδημος Χρήστος, Βασιλούδης Ευστάθιος, Γιαννίτσης Μιχαήλ, Γραϊκός Θωμάς, Κόλα Κλέβις, Μπούτζικος Νικόλαος, Filipovic Igor, Παπαδημητρίου Ιάσων, Σκοπελίτης Φίλιππος, Τσακαλίδης Παναγιώτης.

Οι δηλώσεις των προπονητών

Ο Θωμάς Μάκρης, τεχνικός διευθυντής του Ολυμπιακού Βόλου ευχαρίστησε την ομάδα της Κοζάνης και της ευχήθηκε καλή συνέχεια. «Πιέσαμε σε αρκετές φάσεις κι έτσι κερδίσαμε» είπε χαρακτηριστικά.

Προπονητής ΑΕΠ Κοζάνης

«Ο Βόλος είναι μια πολύ καλή ομάδα και πιστεύω ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό για την ομάδα μας. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι, στη συνέχεια δεχτήκαμε τα δύο γκολ, πιέσαμε βάλαμε το γκολ στο 66ο, αλλά δεχτήκαμε και τρίτο γκολ στην συνέχεια, οπότε ήταν δύσκολο να το ανατρέψουμε» ανέφερε ο προπονητής της ΑΕΠ Κοζάνης Roman Nadvornik.