Έφυγε με ψηλά το κεφάλι από το κύπελλο η Κοζάνη

5 Min Read

Για την τέταρτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, Κοζάνη και Χανιά αναμετρήθηκαν στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κοζάνης την Τετάρτη το μεσημέρι με μεγάλη νικήτρια την ομάδα των Χανίων η οποία θα αναμετρηθεί με την ομάδα του ΟΦΗ στις 7 Οκτωβρίου για την πέμπτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Μοιρασμένο το παιχνίδι με την Κοζάνη να είναι καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και τα Χανιά να εμφανίζονται συγκεντρωμένα και αποφασισμένα στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρουν την πρόκριση.

Στο 9’ ο Ποζατζίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Κοζάνη, καθώς βρέθηκε τετ α τετ με τον Καλογεράκη κάνοντας ένα αδύναμο σουτ ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καλλέργης έδωσε πάσα στον Ποζατζίδη ο οποίος έχασε μια ακόμη ευκαιρία με τη μπάλα να φεύγει στο δεξί δοκάρι του Καλογεράκη. Στο 18’ ο Μπράγκα πήρε την πρώτη κίτρινα κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο. Στο 22’ η ομάδα της Κοζάνης πήρε πέναλτι μετά από φάουλ στον Ποζατζίδη στην προσπάθεια του να πάρει την κεφαλιά, με το σουτ του Καλλέργη να πηγαίνει στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Πάνος έκανε σουτ το οποίο πήγε και πάλι στο δοκάρι και το πρώτο γκολ της Κοζάνης ήρθε με αυτογκόλ του Μπράγκα. Στο 32’ η ομάδα των Χανίων κέρδισε κόρνερ και μετά από μονομαχίες η μπάλα βγήκε άουτ. Στο 38’ ένα ακόμη κόρνερ για τα Χανιά κατέληξε άουτ. Στο 41’ ο Γραμμένος έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 για την Κοζάνη με κεφαλιά. Στο 48’ ένα φάουλ για τα Χανιά κατέληξε άουτ και αμέσως μετά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Βουό αναδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ενώ στο 57’ η Κοζάνη προσπάθησε να κάνει το 2-0 αλλά ο κίπερ των Χανίων είπε όχι, το ίδιο έκανε και ο κίπερ της Κοζάνης στο 61’. Η Κοζάνη έχασε μια ακόμη ευκαιρία στο 63΄ και οι δύο ομάδες πιέζουν αμφότερες με αντεπίθεση στην αντεπίθεση. Στο 64’ η ομάδα των Χανίων κόντεψε να ισοφαρίσει μετά από ένα εξαιρετικό σουτ του Μίλερ το οποίο κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Καραγκιόζη. Στο 66’ η ομάδα της Κοζάνης διαμαρτυρήθηκε για κάρτα που δεν δόθηκε σε παίκτη της και ένα λεπτό αργότερα σε ένα ακόμη κόρνερ για την ομάδα των Χανίων η άμυνα της Κοζάνης απομάκρυνε αποτελεσματικά την μπάλα. Στο 69’ ο Τσέλιος έριξε μια βολίδα την οποία εξουδετέρωσε ο Καραγκιόζης. Στο 72’ μετά από κόρνερ του Σερβιλάκη ο Μπάτζιος έκανε το 1-1 με μια εξαιρετική κεφαλιά που κατέληξε στα δίχτυα του Καραγκιόζη. Στο 76’ ο κίπερ της Κοζάνης εξουδετέρωσε ακόμη ένα σουτ με την ομάδα των Χανίων πιέζει έντονα για ένα δεύτερο γκολ. Στο 79’ υπήρξε μια μικρή διακοπή λόγω διαμαρτυριών για μια φάση που προηγήθηκε ενώ στο 82’ ο Βουό έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει τα Χανιά μπροστά στο σκορ με τον Καραγκιόζη να προστατεύει τα δίχτυα του. Στο 86’ ο Τσέλιος έκανε το τελικό 1-2 για την ομάδα των Χανίων, μέχρι και το τέλος του αγώνα η ομάδα της Κοζάνης προσπαθούσε να ισοφαρίσει για να πάνε στην παράταση αλλά δεν τα κατάφεραν.

ΚΟΖΑΝΗ

Προπονητής: Άγγελος Διγκόζης

Βασικοί: Τάσος Καραγκιόζης, Ξενοφών Πάνος, Αδάμ Κούφας, Κώστας Ίτσιος, Νίκος Κοροβέσης, Βαγγέλης Αναστασόπουλος, Σπύρος Νάτσος, Μανώλης Καλλέργης, Γιώργος Αποστολίδης, Δημήτρης Γραμμένος, Χάρης Ποζατζίδης.

Αναπληρωματικοί: Πρόδρομος Μπλατσιώτης, Δημήτρης Σουλιώτης, Δημήτρης Τάτσης, Σάββας Σιατραβάνης, Χάρης Ψάλτης, Γιάννης Παπαδόπουλος, Άνταμ Ελ Ιντρίσσι, Παναγιώτης Κάτανας, Σάκης Κανούλας.

ΧΑΝΙΑ

Προπονητής: Γιάννης Ταουσιάνης

Μανώλης Καλογεράκης, Νεμάνια Νίκολιτς, Ορέστι Κατσούρι, Κυριάκος Μαζουλουξής, Εμιλιάνο Σέχου,  Μπράγκα Εντγκαρ, Νίκολας Τσουρνομάζ, Ηλίας Τσέλιος, Πάτρικ Βουό, Χρήστος Ελευθεριάδης, Άγγελος Κόλα.

Αναπληρωματικοί: Βενιζέλος Πενταράκης, Χρήστος Μπάτζιος, Γιώργος Σερβιλάκης, Μάνος Βόρφι, Καλούδης Λεμονής, Μιχάλης Παχής, Ιβάν Μούλλερ, Γιώργος Μάναλης, Γιώργος Μανουσάκης.

Διαιτητής: Κ. Πουλικίδης (Δράμας). Βοηθοί: Α. Ζήρδας (Δράμας), Α. Αναστασιάδης (Σερρών). 4ος: Κ. Τικόζογλου (Μακεδονίας). Παρατηρητής: Ιτσκος (Πέλλας).