Φ.Σ.Κοζανης-Ερμης Αμυνταίου: Στο γειτονικό ντέρμπι αποχώρησαν με ένα βαθμό

2 Min Read
Ρεπορτάζ Θεοχάρης Χρυσοστομίδης

Ο Ερμής προηγήθηκε 2 φορές αλλά ισάριθμες φορές τα λιοντάρια ισοφάρισαν στο τελικό 2-2

Το παίχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Κοζάνης να έχει την  κατοχή της μπάλας. Όμως ο Ερμής ήταν εκείνος που προηγήθηκε με τον Ρωμαίο στο 24ο,  που εκμεταλλεύτηκε κακή συνεννόηση του  Στόικου  με τους αμυντικούς

Στο 34ο ο Ιωάννου με κεφαλιά ισοφάρισε μετά από κεφάλια πάσα του Μαυροματίδη με το ημίχρονο να τελειώνει 1-1.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου Ο Ερμής ξαναπήρε προβάδισμα με τον Σεκουλίδη στο 51ο  αλλά δεν χάρηκε για πολύ αφού αιφνιδίασαν και πάλι τα λιοντάρια και ισοφάρισαν στο 64ο με τον Ιωάννου.

Το παιχνίδι άνοιξε με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το νικητήριο γκολ, χωρίς όμως αξιόλογες φάσεις μέχρι το 95′. Εκεί σε μια ξαφνική αντεπίθεση ο Γιορεντζίδης κέρδισε πέναλτι από τον Αντωνιάδη. Την εκτέλεση του πέναλτι την έκανε ο ίδιος, ο Στόικος όμως   με πολύ καλή επέμβαση το απέκρουσε.

Οι δηλώσεις των προπονητών

Προπονητής Κοζάνης Γιώργος Καραγκιολίδης

Καταρχήν να πούμε ότι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι από αυτά που έχω δει όλη την εβδομάδα, με τα παιδιά περίμενα ότι θα είμαστε η καλύτερη ομάδα, αλλά είμαστε πάρα πολύ καλά σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι η προσπάθεια μας συνεχίζεται και πιστεύω ότι από εβδομάδα με την εβδομάδα θα είμαστε καλύτεροι.

Προπονητής Αμυνταίου Παντελής Τσιλεμάνης

Ήταν ένα παιχνίδι για γερές καρδιές που λένε όχι για καρδιακούς.

Βρεθήκαμε να προηγούμαστε δύο φορές μας δόθηκε η ευκαιρία να τελειώσουμε το παιχνίδι στο 95ο ο παίχτης που εμπιστεύομαι πιο πολύ το έχασε όχι γιατί ήταν αδύναμος αλλά ο τερματοφύλακας της Κοζάνης Στόικος έκανε πολύ καλή επέμβαση. Είμαι απογοητευμένος από την διαιτησία μας έβγαλε πολλές κίτρινες κάρτες.