Για εμπαιγμό επί σειρά ετών στους κροκοπαραγωγούς από τις προηγούμενες κυβερνήσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, έκανε λόγο ο Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας Θ. Καρυπίδης, στο πλαίσιο των δηλώσεων του κατά την επίσκεψη του υφυπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Β. Κόκκαλη.
Ο εμπαιγμός, σύμφωνα με τον κ. Καρυπίδης, αφορά στη διασφάλιση του 1 εκ. ευρώ από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων, προκειμένου να γίνει το Μουσείο Κρόκου, αλλά και οι απαραίτητες επενδύσεις.
Όπως είπε χαρακτηριστικά ο Περιφερειάρχης «μέσα σε 2 χρόνια καταφέραμε να βρούμε τους πόρους και με το κλείσιμο του προγράμματος, σε συνεννόηση με τον κ. Χαρίτση, το 1 εκ. ευρώ βρέθηκε και ήδη το έχω υπογράψει».