Γ’Εθνική

Για να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα του 2ου ομίλου όπου το νήμα πρώτη έκοψε στο 90’ η Κοζάνη, απομένει μόνο το παιχνίδι μεταξύ Κτηνοτροφικού Αστέρα Καληράχης Γρεβενών και Ομίλου Φιλάθλων Αγίου Ματθαίου το οποίο θα διεξαχθεί την Κυριακή 10 Απριλίου στις 15:00.

Οι ομάδες του 2ου ομίλου που υποβιβάστηκαν είναι οι εξής: Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης Γρεβενών, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου, Α.Σ. Γιαννιτσών και Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας.

Ενώ αναμένεται αύριο στις 16:00 και το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Προοδευτική και Πανελευσινιακό το οποίο και θα κρίνει τον πρωταθλητή του 6ου ομίλου που θα συμπληρώσει την επτάδα πρωταθλητών που θα διεκδικήσουν τα τέσσερα χρυσά εισιτήρια για την άνοδο στη δεύτερη επαγγελματική κατηγορία της Ελλάδας.

 

Αποτελέσματα 22ης αγωνιστικής 2ου ομίλου

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας – Εδεσσαϊκός 2-0

Α.Ε. Λευκίμμης – Μακεδονικός 1-0 

Θύελλα Σαρακηνών – Φ.Σ. Κοζάνη 0-2

Α.Ε.Π. Κοζάνης – Ποσειδώνας Μηχανιώνας 0-0 

Α.Σ. Γιαννιτσών – Ηρακλής Αμπελοκήπων 3-2

Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης – Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου (Κυριακή 10/4 15:00)

 

Βαθμολογία

1 Φ.Σ. Κοζάνη 47
2 Μακεδονικός 46
3 ΑΕΠ Κοζάνης 37
4 Εδεσσαϊκός 36
5 Ποσειδώνας Μηχανιώνας 33
6 Α.Ε. Λευκίμμης 33
7 Θύελλα Σαρακηνών 33
8 Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας 33
9 Α.Σ. Γιαννιτσών 22
10 Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου 21
11 Ηρακλής Αμπελοκήπων 13
12 Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης Γρεβενών 13
  • Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης Γρεβενών και Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

 

Την ερχόμενη Κυριακή 17 Απριλίου αναμένεται να ξεκινήσει το μίνι πρωτάθλημα ανόδου στη Super League 2 ανάμεσα στους πρωταθλητές των επτά ομίλων της Γ’ Εθνικής το οποίο θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι τις 22 Μαΐου.

Και αυτοί είναι:

  1. Αγροτικός Αστέρας
  2. Φ.Σ. Κοζάνη
  3. Ηρακλής Λάρισας
  4. Παναχαϊκή
  5. Ηλιούπολη
  6. Προοδευτική/ Πανελευσινιακός
  7. Π.Α.Ο. Ρουφ
  • Το ντέρμπι κορυφής που θα κρίνει τον πρωταθλητή του 6ου ομίλου θα διεξαχθεί αύριο στις 16:00. Η Προοδευτική έχει 42 βαθμούς και ο Πανελευσινιακός 40.

Πλήρες πρόγραμμα μπαράζ ανόδου

1η αγωνιστική (17/04)
Φ.Σ. Κοζάνη – Παναχαϊκή
Π.Α.Ο. Ρουφ – Ηλιούπολη
Αγροτικός Αστέρας – Προοδευτική/Πανελευσινιακός
Ρεπό: Ηρακλής Λάρισας

2η αγωνιστική (20/04)
Προοδευτική/Πανελευσινιακός – Φ.Σ. Κοζάνη
Ηλιούπολη – Αγροτικός Αστέρας
Ηρακλής Λάρισας – Π.Α.Ο. Ρουφ
Ρεπό: Παναχαϊκή

3η αγωνιστική (01/05)
Αγροτικός Αστέρας – Π.Α.Ο. Ρουφ
Παναχαϊκή – Ηλιούπολη
Ηρακλής Λάρισας – Φ.Σ. Κοζάνη
Ρεπό: Προοδευτική/Πανελευσινιακός

4η αγωνιστική (08/05)
Φ.Σ. Κοζάνη – Ηλιούπολη
Προοδευτική/Πανελευσινιακός – Ηρακλής Λάρισας
Αγροτικός Αστέρας – Παναχαϊκή
Ρεπό: Π.Α.Ο. Ρουφ

5η αγωνιστική (11/05)
Φ.Σ. Κοζάνη – Αγροτικός Αστέρας
Π.Α.Ο. Ρουφ – Προοδευτική/Πανελευσινιακός
Παναχαϊκή – Ηρακλής Λάρισας
Ρεπό: Ηλιούπολη

6η αγωνιστική (15/05)
Παναχαϊκή – Π.Α.Ο. Ρουφ
Ηρακλής Λάρισας – Αγροτικός Αστέρας
Ηλιούπολη – Προοδευτική/Πανελευσινιακός
Ρεπό: Φ.Σ. Κοζάνη

7η αγωνιστική (22/05)
Ηλιούπολη – Ηρακλής Λάρισας
Προοδευτική/Πανελευσινιακός – Παναχαϊκή
Π.Α.Ο. Ρουφ – Φ.Σ. Κοζάνη
Ρεπό: Αγροτικός Αστέρας

 

Α’ ερασιτεχνική κατηγορία ΕΠΣ Κοζάνης

Σήμερα στις 17:00 θα διεξαχθούν όλα τα ματς της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, εκτός του ντέρμπι μεταξύ των Μακεδονικού Φούφα και Εορδαϊκού το οποίο θα διεξαχθεί αύριο Κυριακή στις 17.00 το απόγευμα.

Ο πρωτοπόρος Αλιάκμων θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για δύο εβδομάδες λόγω του ότι αυτή την αγωνιστική έχει «άτυπο ρεπό» καθώς έχει πάρει το διπλό άνευ αγώνος κόντρα στην ακαδημία ποδοσφαίρου Βοΐου η οποία έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα, ενώ την επόμενη αγωνιστική έχει το κανονικό ρεπό του βάσει του προγράμματος. Το μεγάλο ντέρμπι που θα αρχίσει να ξεκαθαρίζει το τοπίο για την κορυφή ανάμεσα σε Μακεδονικό Φούφα και Εορδαϊκό αναμένεται κρίσιμο.

27η αγωνιστική 

  • Ατρόμητος Πτολεμαϊδας – Τιτάν Σερβίων (γήπεδο Ατρόμητου Πτολεμαϊδας, Σάββατο στις 17.00)
  • Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοϊου – Αλιάκμων Αιανής 0-3 (Α.Α.)
  • Μακεδονικός Σιάτιστας – Γαλατινή 3-0 (Α.Α.)
  • Α.Ε. Κοζάνης – Βελβεντό (γήπεδο Λευκόβρυσης, Σάββατο στις 17.00)
  • Δόξα Βερμίου Πύργων – Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας (γήπεδο Πύργων, Σάββατο στις 17.00)
  • Μακεδονικός Φούφα – Φ.Σ. Εορδαϊκός (γήπεδο Φούφα, Κυριακή στις 17.00)
  • Π.Α.Ο. Κοίλων – Α.Ο. Κρόκου (γήπεδο Λιάππειο στα Κοίλα, Σάββατο στις 17.00)

Ρεπό: Μακεδονικός Κοζάνης

 

28η Αγωνιστική 

  • Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοϊου – Ατρόμητος Πτολεμαϊδας 0-3 (Α.Α.)
  • Τιτάν Σερβίων – Μακεδονικός Σιάτιστας
  • Γαλατινή – Α.Ε. Κοζάνης 0-3 (Α.Α.)
  • Μακεδονικός Κοζάνης – Δόξα Βερμίου Πύργων
  • Βελβεντό – Μακεδονικός Φούφα
  • Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας Π.Α.Ο. Κοίλων
  • Φ.Σ.Εορδαϊκός – Α.Ο. Κρόκου

Ρεπό: Αλιάκμων Αιανής

Βαθμολογία

1 Αλιάκμων Αιανής 66
2 Μακεδονικός Φούφα 64
3 Φ.Σ. Εορδαϊκός 62
4 Τιτάν Σερβίων 54
5 Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας 40
6 Α.Ε. Κοζάνης 38
7 Π.Α.Ο. Κοίλων 37
8 Μακεδονικός Σιάτιστας 33
9 Α.Ο. Κρόκου 30
10 Ατρόμητος Πτολεμαϊδας 27
11 Δόξα Βερμίου Πύργων 25
12 Μακεδονικός Κοζάνης 24
13 Βελβεντό 17
14 Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοϊου 3
15 Γαλατινή 0

 

  • Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοϊου και Γαλατινή έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.
  • Δεν έχουν ολοκληρώσει τα ρεπό τους: Μακεδονικός Κοζάνης, Ατρόμητος Πτολεμαϊδας και Αλιάκμων Αιανής.

 

Θένια Βασιλειάδου www.xronos-kozanis.gr