Δεύτερη με μικρή διαφορά ψήφων η ΔΑΚΕ

Στις κάλπες βρέθηκαν, μετά από δύο χρονιά, την Τετάρτη οι δάσκαλοι και νηπιαγωγοί της Κοζάνης, για να εκλέξουν τους εκπροσώπους τους.

Η παράταξη της ΔΗ.ΣΥ αναδείχτηκε πρώτη δύναμη με τρεις ψήφους διαφορά από τη ΔΑΚΕ. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των χθεσινών εκλογών έλαβαν, η  ΔΗ.ΣΥ 195 ψήφους και τρεις έδρες, η  ΔΑΚΕ 167 και τρεις έδρες, επίσης, ενώ δύο έδρες έλαβε το Αυτόνομο Δίκτυο και μια η Αγωνιστική Συσπείρωση.

Πρώτος σε ψήφους αναδείχθηκε ο Σάκης Κωτούλας. «Είναι μεγάλη τιμή και ευθύνη η εμπιστοσύνη που έδειξαν οι συνάδελφοι μου προς το πρόσωπο μου» είπε μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων ο κ. Κωτούλας που εκλέχθηκε, επίσης αντιπρόσωπος στη Διδασκαλική Ομοσπονδία και το Νομαρχιακό Τμήμα της ΑΔΕΔΥ.

Το επόμενο διάστημα και συγκεκριμένα μεταξύ 25-29 Ιουνίου θα γίνει η γενική συνέλευση της ολομέλειας των αντιπροσώπων, στην οποία θα συμμετέχουν περίπου 450 αντιπρόσωποι από όλη την Ελλάδα και θα τεθούν προς συζήτηση θέματα,  όπως οι μόνιμοι διορισμοί των εκπαιδευτικών, η μείωση του αριθμού των μαθητών ανά τμήμα, η αύξηση των δαπανών για την παιδεία, η ενίσχυση του ολοήμερου τμήματος και η μείωση του ωραρίου των νηπιαγωγών ώστε να εξισωθεί με αυτό των δασκάλων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Για το διοικητικό συμβούλιο οι παρατάξεις έλαβαν:

ΔΗ.ΣΥ – ψήφοι  195 και 3 έδρες

Δ.Α.Κ.Ε – ψήφοι  167 και 3 έδρες

Αυτόνομο δίκτυο 103  και 2 έδρες

Αγωνιστική Συσπείρωση Εκπαιδευτικών  (ΑΣΕ)- 77 ψήφοι και 1 έδρα

Στο νέο διοικητικό συμβούλιο εκλέγονται οι:

1.ΚΩΤΟΥΛΑΣ  ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ  ψήφοι  142 ΔΗ.ΣΥ.

2.ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ  ψήφοι  59 ΔΗ.ΣΥ.

3.ΔΟΥΓΑΛΗ ΕΛΕΝΗ ψήφοι  58 ΔΗ.ΣΥ.

4.ΒΕΛΩΝΗΣ  ΘΩΜΑΣ ψήφοι  96 Δ.Α.Κ.Ε.

5.ΔΕΜΙΡΤΖΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ψήφοι  74 Δ.Α.Κ.Ε.

6.ΤΖΙΛΙΝΗΣ ΖΗΣΗΣ ψήφοι  73 Δ.Α.Κ.Ε.

7.ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ψήφοι   58 Αυτόνομο Δίκτυο

8.ΚΟΥΤΣΩΝΑ ΕΡΙΦΥΛΗ ψήφοι 50 Αυτόνομο Δίκτυο

9.ΕΥΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ  ΕΙΡΗΝΗ ψήφοι  43 Αγωνιστική Συσπείρωση

Ποιοι εκλέγονται αντιπρόσωποι για τη Γενική Συνέλευση της ΔΟΕ

  1. ΚΩΤΟΥΛΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ  ΔΗ.ΣΥ.
  2. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ  ΔΗ.ΣΥ.
  3. ΒΕΛΩΝΗΣ ΘΩΜΑΣ Δ.Α.Κ.Ε.
  4. ΔΕΜΙΡΤΖΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Δ.Α.Κ.Ε
  5. ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΥΤΟΝΟΜΟ ΔΥΚΤΙΟ
  6. ΕΥΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΡΗΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Οι έδρες των παρατάξεων για το Νομαρχιακό Τμήμα της ΑΔΕΔΥ

Σε σύνολο 29 εδρών έλαβαν:

ΔΗ.ΣΥ. 10

Δ.Α.Κ.Ε. 9

Αυτόνομο Δίκτυο 6

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ (ΑΣΕ) 4

Θένια Βασιλειάδου www.xronos-kozanis.gr