Ήττα με 2-0 για την ΑΕΠ Κοζάνης από τον Πανσερραϊκό

5 Min Read

Γράφει ο Θεοχαρης Χρυσοστομιδης

Πήρε διπλό ο Πανσερραϊκός μέσα στην Κοζάνη, με τον Τόμας Πράντο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς με δύο δικά του γκολ με το κεφάλι, έδωσε τους 3 βαθμούς στον Πανσερραϊκό.

Στο πρώτο μέρος,  η ΑΕΠ Κοζάνη και ο Πανσερραϊκός  έμειναν  χωρίς  ιδιαίτερες  φάσεις πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 0-0, ωστόσο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων, η ΑΕΠ  έπρεπε να πετύχει  ένα τέρμα,  κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο.

Στο 24ο λεπτό η ΑΕΠ Κοζάνης έκανε την πρώτη της  προσπάθεια, χωρίς ωστόσο να είναι απειλητική, καθώς ο Τσικόπουλος έκανε ένα αδύναμο σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει εκτός.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί να πετύχει ένα γκολ, με τον Πράντο να χάνει ακόμα μια ευκαιρία στο 27ο λεπτό, καθώς η κεφαλιά του μετά από σέντρα του Γεωργιάδη… ξύρισε το δοκάρι και κατέληξε άουτ. Ο Αργεντινός επιθετικός είχε εμπιστοσύνη στο κεφάλι του και στο 35ο λεπτό είδε τον Ψάρρα εκτός θέσης, και με κεφαλιά προσπάθησε να περάσει την μπάλα από πάνω του, χωρίς επιτυχία. Στο 40ο λεπτό, ο Καβουσάκης αντιλήφθηκε έγκαιρα την αντεπίθεση που προσπάθησε να βγάλει η Κοζάνη, με τον Σέα να βγαίνει απέναντι από τον πορτιέρε του Πανσερραϊκού, ο οποίος του έκλεισε καλά την γωνία και το οπτικό πεδίο, αναγκάζοντας τον παίκτη της Κοζάνης να κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ο  Πανσερραϊκός δυνατά και να προσπαθεί να έχει στην  κατοχή του την μπάλα και να είναι η ομάδα που πίεζε για να πετύχει το γκολ. Στο 51ο λεπτό, ο Φάμπρι με έξοχη ατομική προσπάθεια, πέρασε από δύο παίκτες της Κοζάνης βγαίνοντας απέναντι από τον Ψάρρα, το σουτ που έκανε όμως πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ, όταν ο Κόντσι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Πράντο να κάνει και πάλι την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ψάρρα, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Πανσερραϊκό στο 59ο λεπτό. Ο Αργεντινός επιθετικός όμως, στην επόμενη φάση μετά το γκολ που σημείωσε, αιφνιδίασε την κοζανη πάλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο 60ο  λεπτο.

Στο 70ο λεπτό ο Καβουσάκης έδειξε και πάλι τα αντανακλαστικά του, καθώς πραγματοποίησε μια απόκρουση σε ένα δυνατό σουτ και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Αυτή ήταν και οι τελευταία φάση του παιχνιδιού, καθώς μετά οι δύο προπονητές προέβησαν σε πολλές αλλαγές, με τον ρυθμό να πέφτει .

Κάρτες: Κίτρινες: 43′ Σέα / 14′ Κόντσι

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΠ Κοζάνης (Ναντβόρνικ): Ψαρράς, Τρομπούκης, Κυριαλάνης, Κοτταρίδης, (83′ Ντούκα) Καραγιαννίδης, Ταϊρης (46’ Βοριαζίδης Κ.) Σαν-Λι (55’ Βοριαζίδης Μ.) Σέα, (83′ Τσελέπης) Νικολίτσας, Τσικόπουλος, Τσιάρας (73′ Φωλίνας)

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Ζέρης (46′ Κάλι), Πίντο, Κρητικός, Μαρκιόνι (65′ Ψάλτης) , Κόντσι, Γεωργιάδης (65΄Πέτρου), Λουφάκης (Γράβας), Πράντο (87′ Γκούρτσας).

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Μαλανδρής (Χαλκιδικής), Φράγκος (Μακεδονίας)

Roman Nadvornik

Προπονητής ΑΕΠ Κοζάνης

Έχουμε νέους παίχτες που δεν έχουν παίξει μπάλα  σε αυτήν την κατηγορία μας κυριάρχησε το άγχος και δεν είχαμε σωστό έλεγχο της μπάλας ο αντίπαλος έπαιξε στο παιχνίδι χωρίς άγχος  μας πίεζε αρκετά και γι’ αυτό ήρθε έτσι το αποτέλεσμα.

Πέτρος στοϊλας

Προπονητής πανσεραϊκου

Κατ’ αρχήν να ευχαριστήσω για την καλή φιλοξενία την ομάδα της Κοζάνης

Και θα ανταποδώσω και εγώ από την μεριά μου όταν ξαναβρεθούμε στην έδρα μάς.

Αγωνίστηκα παίξαμε αποφασιστικά θέλαμε την νίκη πιέσαμε την ομάδα της Κοζάνης στο πρώτο ημίχρονο αλλά τελικά δεν καταφέραμε το γκολ.

Στο δεύτερο όμως συνεχίσαμε με αρκετή υπομονή και καταφέραμε να πάρουμε  την νίκη, από αύριο όμως συνεχίσουμε για τον επόμενο αγώνα.