Με νίκες συνέχισαν ΦΣ Κοζάνης και ΑΕΠ Κοζάνης στην Γ’ Εθνική

7 Min Read

Με buzzer beater  η Κοζάνη πήρε σπουδαία  εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής και παρέμεινε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 25 βαθμούς.

Η ομάδα μας ΦΣ Κοζάνη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ο κακός αγωνιστικός χώρος και η σφιχτή άμυνα του αντιπάλου δεν της επέτρεπε να κάνει πολλές ευκαιρίες αλλά ούτε και να φτάσει στην απόδοση προηγούμενων παιχνιδιών.

Η πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία ήταν στο 15’ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ψιάνου έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας των Τρικάλων Ημαθ. Αργυρόπουλος, έδιωξε την μπάλα με υπερένταση λίγο πριν φτάσει στον Κωστούλα. Στο 17’ είχαμε αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας όταν ο Κλόντι Ντούκα ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Βασίλη Κατσουλίδη.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 33’, με την εξαιρετική ενέργεια του Αλέξανδρου Καραγιάννη από αριστερά που πέρασε τρεις αντιπάλους και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Μπούτσικο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε και χτύπησε εύστοχα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας Γιώργος Ιορδανίδης κάνοντας το 0-1 στο 34’. Έτσι ο Γιώργος Ιορδανίδης έφτασε τα 6 γκολ.

Δύο λεπτά αργότερα στο 36’ο λεπτό ο διαιτητής Μπούτσικος έδωσε “αυστηρό” πέναλτι κατά της ομάδας μας σε μαρκάρισμα του Πιρίτζαους στον Ζυγκερίδη. Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει ο ίδιος παίκτης αλλά ο Δημήτρης Κυριακίδης με μια υπέροχη εκτίναξη στην αριστερή του γωνία απέκρουσε τη μπάλα μέσα σε αποθέωση από παίκτες και φιλάθλους, αποδεικνύοντας για ακόμη μια φορά την μεγάλη του κλάση.

Λίγα λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα Ημαθ. έφτασαν στην ισοφάριση και συγκεκριμένα στο 45’ όταν μετά από ένα ανύπαρκτο και πάλι φάουλ -από τα πολλά ανύπαρκτα του αγώνα- έξω από την περιοχή της ομάδας μας και μετά από φάση διαρκείας ο Πιπιλιάρης σούταρε, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του προωθημένου Πέϊκου άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, με την ομάδα μας να έχει την υπεροχή και τα Τρίκαλα Ημαθ. να θέλουν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε και πάλι για την ομάδα μας στο 53’ όταν μετά από το σουτ του Μαυροματίδη, βρέθηκε στην πορεία της μπάλας ο Καραγιάννης και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάϊντ.

Στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα η ομάδα μας ΦΣ Κοζάνη ήταν αυτήν που πίεζε και είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, αλλά το “καταστροφικό” παιχνίδι του αντιπάλου και ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεπε και πολλά πράγματα.

Στο 88’ τα Τρίκαλα Ημαθ. είχαν ακόμη μια από τις ελάχιστες ευκαιρίες με τον Ζυγκερίδη, αν και έκανε κοντρόλ με το χέρι μέσα στην περιοχή μας, ο διαιτητής το αγνόησε, άφησε την φάση να εξελιχθεί, έκανε γυριστό σουτ το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Στο 93’ ο Κατσουλίδης κράτησε την μπάλα στον χώρο του κέντρου πάσαρε στον Παπαργυρίου εκείνος έκανε σέντρα στην μεγάλη περιοχή, οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα και ο συνήθεις ύποπτος Στέργιος Ψιάνος με ένα εξαιρετικό σουτ κεραυνό έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στην γωνία του Αργυρόπουλου, κάνοντας το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων της Κοζάνης, χαρίζοντας το σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα μας.

Οι φίλαθλοι της ομάδας μας για ακόμη μια φορά ήταν ο δωδέκατος παίκτης, οι οποίοι ταξίδεψαν στη Αλεξάνδρεια δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να επευφημούν τις προσπάθειες των παικτών και στο τέλος πανηγύρισαν ακόμη ένα νικηφόρο αποτέλεσμα.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΗΜΑΘΙΑΣ (Δημήτρης Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Κιρκιλιανίδης, Τσιρίδης, Πέϊκος, Αβραμόπουλος (81’ Μουρατίδης), Περτσιούνης, Κέλο (58’ Τσιούχας), Πιπιλιάρης, Ζυγκερίδης, Λίτσι.

ΚΟΖΑΝΗ (Σάκης Παπαβασιλείου): Κυριακίδης, Ντούκα (17’ λ.τ. Κατσουλίδης), Παπαργυρίου, Πιρίτζαους, Ρογγότης, Μπακάλης (60’ Μπάρο), Ψιάνος, Καραγιάννης, Ιορδανίδης (84’ Κρυεμάδι), Μαυροματίδης (60’ Τσώτσος), Κωστούλας.

Με σκορ 1-0 η ΑΕΠ Κοζάνης επικράτησε της  πολύ μαχητικής Καληράχης Γρεβενών στο τοπικό ντέρμπι και παρέμεινε στην και 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ και πάλι χωρίς να δεχθεί τέρμα. Ο Φράνκο Σέα, ήταν αυτός που σημείωσε το νικητήριο τέρμα της ΑΕΠ, ενώ δικαιούνταν και ένα πέναλτι που δεν δόθηκε ενώ του ακυρώθηκε και ένα γκολ. Ταυτόχρονα οι κίτρινες κάρτες μοιράζονταν αφειδώς για την ομάδα της ΑΕΠ συνολικά 6 έναντι 1.

Χωρίς να εντυπωσιάσει με το παιχνίδι της, η ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, που είναι η  δεύτερη στη σειρά με τεχνικό της τον κ. Αναστασιάδη, παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς και συνεχίζει να κοιτάει…ψηλά. Με τον προπονητή να απέχει όλη τη βδομάδα από τις προπονήσεις λόγω κοβιντ, τον στοπερ τους Γιάννη Κανταρτζή εκτός αποστολής (τραυματίας), χωρίς τον νεοαποκτηθέντα Κυρίτση λόγω μη έκδοσης του δελτίου του, την αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού στο 16ο λεπτό του εξαιρετικού ως τότε Μπάλλα, η νικη αυτή έχει ιδιαίτερη σημασία.

Να τονιστεί η αγωνιστικότητα της αντιπάλου ομάδας, που παρά την κρισιμότητα του παιχνιδιού, παρέμεινε πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια και αυτό είναι στοιχείο που χρειάζεται το ποδόσφαιρο μας και πρέπει να επαινεθεί.