Με 25 αθλητές και αθλήτριες όλων των ηλικιακών κατηγοριών συμμετείχε ο Αθλητικός Όμιλος Τοξοβολίας Κοζάνης «Τοξόκλυτοι», στον αγώνα τοξοβολίας ανοιχτού χώρου που διοργάνωσε η Σκοπευτική Αθλητική Λέσχη Φλώρινας, σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Τοξοβολίας, την Περιφερειακή Ενότητα Φλώρινας και τον Δήμο Φλώρινας, το περασμένο Σαββατοκύριακο, στο ΔΑΚ Φλώρινας. 

Μεγάλο ρόλο στις επιτυχίες αυτές, έπαιξαν οι προπονητές Λάζαρος Παπουτζής και Αναστασία – Μαρία Κωνσταντινίδου αλλά και οι γονείς των αθλητών και των αθλητριών, που στήριζαν και βοηθούσαν τα παιδιά καθ’όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας για τους αγώνες αλλά και κατά την διεξαγωγή τους.

Ο Αθλητικός Όμιλος Τοξοβολίας Κοζάνης «ΤΟΞΟΚΛΥΤΟΙ», συμμετείχε με 25 αθλητές/τριες σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες, οι οποίοι/ες έλαβαν τις παρακάτω διακρίσεις :

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΞΟ (RECURVE)

Α’ Κατηγορία Ανδρών 70μ

11ος Μιχαήλ Γερονάτσιος

12ος Θεόδωρος Πετκίδης

Β’ Κατηγορία U18 Ανδρών 60μ

1ος Κωνσταντίνος Πετκίδης (Χρυσό μετάλλιο)

Β’ Κατηγορία U18 Γυναικών 60μ

3η Μαρία Μήτσιου (Χάλκινο μετάλλιο)

Αναπτυξιακό Ανδρών 30μ

5ος Dobra Agim

9ος Αιμιλιανός Μήττας

Αναπτυξιακό Γυναικών 30μ

1η Αναστασία-Μαρία Κωνσταντινίδου (Χρυσό μετάλλιο)

3η Κρυστάλω Μάνιου (Χάλκινο μετάλλιο)

4η Αγνή Καρμαζή

Παίδων 20μ

1ος Παντελής Πετκίδης (Χρυσό μετάλλιο)

9ος Εμμανουήλ Βόντσας-Ουζούνης

Παμπαίδων 15μ

2ος Ευάγγελος Γερονάτσιος (Ασημένιο μετάλλιο)

Πανκορασίδων 15μ

1η Ευαγγελία-Μαρία Κιούλογλου (Χρυσό μετάλλιο)

5η Ελένη – Μαρία Καραμάρκου

6η Ζωή Δεμερτζίδου

8η Άννα-Μαρία Καραμάρκου

12η Αναστασία Σιάσιου

13η Αναστασία Κουκουλέτα

Παμπαίδων Β΄ 10μ

3ος Ευάγγελος Χρυσούλας (Χάλκινο μετάλλιο)

4ος Ιωάννης – Ιάσονας Σιάσιος

Πανκορασίδων Β΄ 10μ

1η Μαρία Πετκίδου (Χρυσό μετάλλιο)

2η Αναστασία Πετκίδου (Ασημένιο μετάλλιο)

ΣΥΝΘΕΤΟ ΤΟΞΟ(RECURVE)

Β’ Κατηγορία Ανδρών 50μ

2ος Θεόφιλος Ταταρίδης (Ασημένιο μετάλλιο)

BARE BOW

Α’ Κατηγορία Ανδρών 50μ

1ος Βασίλειος Μακαρώνης (Χρυσό μετάλλιο)

Τ2

Κατηγορία Ανδρών 25μ

1ος Δημήτριος Μπουντούλας

Θένια Βασιλειάδου xronos-kozanis.gr