Μεγάλη Κοζανάρα – Στην εκπνοή του πρωταθλήματος κέρδισε το «χρυσό εισιτήριο» για τα μπαράζ ανόδου

1 Min Read

Με κομμένη την ανάσα περίμεναν οι φίλαθλοι της Κοζάνης το τέλος του αγώνα του Μακεδονικού με τη Λευκίμμη καθώς η Κοζάνη έφυγε με το «χρυσό» διπλό από τους Σαρακηνούς. Η Λευκίμμη είχε μείνει με δέκα παίκτες καθώς λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αποβλήθηκε παίκτης της ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0.

Τελικά παίκτες, τεχνικό επιτελείο και φίλαθλοι λυτρώθηκαν και πανηγύρισαν καθώς το ματς έληξε με τον Μακεδονικό να χάνει τον αγώνα, τους τρείς βαθμούς, την πρώτη θέση στον όμιλο αλλά κυρίως το εισιτήριο για την άνοδο στην Super League 2.

Η Κοζάνη θα αναμετρηθεί με τον Αγροτικό Αστέρα, την Παναχαϊκή, την Ηλιούπολη, τον Π.Α.Ο. Ρουφ, τον Ηρακλή Λάρισας και έναν εκ των Πανελευσινιακού και Προοδευτικής όπου τους χωρίζουν δύο βαθμοί και κοντράρονται την Κυριάκη 10 Απριλίου, για τα τέσσερα εισιτήρια που οδηγούν στη Β’ Εθνική.

Φέτος είναι η τελευταία χρονιά όπου θα διεξαχθούν αγώνες μπαράζ για την άνοδο στη Super League 2 καθώς από την επόμενη αγωνιστική σεζόν οι τέσσερις πρωταθλητές της κατηγορίας θα ανεβαίνουν απευθείας, όπως ορίζει η νέα προκύρηξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, το οποίο θα διεξαχθεί σε τέσσερις ομίλους των 18 ομάδων.