Παρουσιάστηκαν το μεσημέρι της Κυριακής στο Κοβεντάρειο τα 3 πρώτα διακριθέντα λογότυπα του διαγωνισμού του Δήμου Κοζάνης. Στην εκδήλωση βρέθηκε ο σπουδαίος designer Στέργιος Δελιαλής, ο οποίος ήταν Πρόεδρος της Επιτροπής Αξιολόγησης και τιμήθηκε από το Δήμο Κοζάνης.
Να σημειώσουμε πως πριν λίγες μέρες ο κ. Δελιαλής και η σύζυγος του κα Μαριάνα Λεονταρίδου- Δελιαλή, έκαναν δωρεά μέρους της ιδιωτικής τους συλλογής στη βιβλιοθήκη της Κοζάνης. Η δωρεά αποτελείται από 1500 βιβλία Ελληνικής και ξενόγλωσσης λογοτεχνίας και 500 τεύχη περιοδικών κόμικ (ανάμεσα τους τα ιστορικά Βαβέλ και Παραπέντε).
Το λογότυπο του κέρδισε το διαγωνισμό σχεδίασε ο γραφίστας Γιώργος Βεργουλιάδης, με καταγωγή από το Βόιο Κοζάνης.
Όπως σημείωσε ο δημιουργός του λογοτύπου το πρωτόγραμμα Κ εκφράζει το αρχίγραμμα του Δήμου Κοζάνης. Το γράμμα Μ, αποτελεί μία έμμεση αναφορά στην ιστορία του τόπου, «περιγράφοντας» το Καμπαναριό της Κοζάνης, τον «Μαμάτσιο». Ο φυσικός πλούτος συμβολίζεται με αναφορά στον κρόκο Κοζάνης. Ο πολιτισμός του τόπου περιγράφεται μέσω του φανού, που στη φλόγα του εσωκλείεται η πολιτιστική δημιουργία και η λαογραφία στο σύνολό της. Η εστία του φανού αποτελεί συμβολικά μια ευρύτερη εστία πολιτισμού και ανάπτυξης του Δήμου Κοζάνης.
Δείτε τις εξαιρετικά ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις του Στέργιου Δελιαλή και του γραφίστα Κώστα Καλογήρου για το λογότυπο του Δήμου Κοζάνης και την παρουσίαση από το δημιουργό του.