«Ο Μπιλ Γκέιτς με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι δεν ασχολείται με το Μαμάτσειο Νοσοκομείο» είπε στους Ιορδάνη Χασαπόπουλο και Ανθή Βούλγαρη στο MEGA το πρωί της Πέμπτης, ο καθηγητής Πνευμονολογίας-Εντατικής Θεραπείας της Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών Θεόδωρος Βασιλακόπουλος.
Ο κ. Βασιλακόπουλος αναφέρθηκε στην προχθεσινή κινητοποίηση έξω από το νοσοκομείο Κοζάνης κατά την οποία οι διαμαρτυρόμενοι κρατούσαν πανό με τον Μπιλ Γκειτς λέγοντας χαρακτηριστικά: «Έκαναν μια διαμαρτυρία έξω από το Μαμάτσειο κάποιοι εργαζόμενοι που δεν θέλουν να εμβολιαστούν. Και υπήρχε πλακάτ που έλεγε: Δεν θα περάσει ο Μπιλ Γκέιτς το τσιπάκι του. Θέλω να πω σε αυτούς που το έλεγαν ότι στα σίγουρα ο Μπιλ Γκέιτς δεν ασχολείται με το Μαμάτσειο, με πήρε τηλέφωνο και μου είπε: Δεν ασχολούμαι με το Μαμάτσειο».
Ο κ Βασιλακόπουλος όμως είπε στον αέρα πως δέχεται απειλές από ανθρώπους που τηλεφωνούν στο γραφείο του. Χαρακτηριστικά είπε: «Εγώ δέχομαι άπειρες απειλές… Παίρνουν τηλέφωνο συνέχεια και βρίζουν τη γραμματέα μου. Απειλούν, λένε ότι θα με σπάσουν στο ξύλο, θα με βρουν στα χαντάκια… Η πανδημία έχει τρελάνει τον κόσμο».