Έχασε την πρωτιά ο Μακεδονικός παρόλο που η Λευκίμμη έμεινε με 10 παίκτες λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Με γκολ του Ιορδανίδη στο 23ο και του Νιάσε στο 43ο  η ομάδα της Κοζάνης κέρδισε 2-0 την Θύελλα Σαρακηνών, το πρωτάθλημα και το χρυσό εισιτήριο για την άνοδο στη Super League 2. Στα μπαράζ θα συμμετέχουν οι επτά πρωταθλήτριες όλων των ομίλων και θα κερδίσουν την άνοδο οι τέσσερις πρώτες.

Η Α.Ε.Π. Κοζάνης έμεινε στο «Χ» με τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας και κατέκτησε την τρίτη θέση. Το πρωτάθλημα θα λήξει τυπικά την Κυριακή 10 Απριλίου όπου και θα ολοκληρωθεί η αγωνιστική με το παιχνίδι που εκκρεμεί ανάμεσα σε Κτηνοτροφικό Αστέρα Καληράχης Γρεβενών και Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου.

Η Κοζάνη θα αναμετρηθεί με τον Αγροτικό Αστέρα, την Παναχαϊκή, την Ηλιούπολη, τον Π.Α.Ο. Ρουφ, τον Ηρακλή Λάρισας και έναν εκ των Πανελευσινιακού και Προοδευτικής όπου τους χωρίζουν δύο βαθμοί και κοντράρονται την Κυριάκη 10 Απριλίου, για τα τέσσερα εισιτήρια που οδηγούν στη Β’ Εθνική.

Αποτελέσματα

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – Εδεσσαϊκός 2-0

Α.Ε. Λευκίμμης – Μακεδονικός 1-0 

Θύελλα Σαρακηνών – Φ.Σ. Κοζάνη 0-2

Α.Ε.Π. Κοζάνης – Ποσειδώνας Μηχανιώνας 0-0 

Α.Σ. Γιαννιτσά – Ηρακλής Αμπελοκήπων 3-2

Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης – Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου (Κυριακή 10/4 15:00)

 

Βαθμολογία

1 Κοζάνη ΦΣ 47
2 Μακεδονικός 46
3 ΑΕΠ Κοζάνης 37
4 Εδεσσαϊκός 36
5 Θύελλα Σαρακηνών ΠΑΣ 33
6 Ποσειδών Ν. Μηχανιώνας 33
7 ΑΕ Λευκίμμης 33
8 Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας ΑΟ 33
9 Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου 22
10 Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου 21
11 Ηρακλής Αμπελοκήπων 13
12 Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης Γρεβενών 13
  • Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης Γρεβενών και Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

Οι ομάδες που υποβιβιάστηκαν είναι οι εξής: Ηρακλής Αμπελοκήπων, ΑΣ Γιαννιτσά, Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης, Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας και ΟΦ Αγίου Ματθαίου.

 

Την Κυριακή 17 Απριλίου θα ξεκινήσει το μίνι πρωτάθλημα ανόδου στη Super League 2 ανάμεσα στους πρωταθλητές των επτά ομίλων της Γ’ Εθνικής το οποίο θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι τις 22 Μαΐου.

Βαθμολογία

1η αγωνιστική (17/04)
Φ.Σ. Κοζάνη – Παναχαϊκή
Π.Α.Ο. Ρουφ – Ηλιούπολη
Αγροτικός Αστέρας – Προοδευτική/Πανελευσινιακός
Ρεπό: Ηρακλής Λάρισας

2η αγωνιστική (20/04)
Προοδευτική/Πανελευσινιακός – Φ.Σ. Κοζάνη
Ηλιούπολη – Αγροτικός Αστέρας
Ηρακλής Λάρισας – Π.Α.Ο. Ρουφ
Ρεπό: Παναχαϊκή

3η αγωνιστική (01/05)
Αγροτικός Αστέρας – Π.Α.Ο. Ρουφ
Παναχαϊκή – Ηλιούπολη
Ηρακλής Λάρισας – Φ.Σ. Κοζάνη
Ρεπό: Προοδευτική/Πανελευσινιακός

4η αγωνιστική (08/05)
Φ.Σ. Κοζάνη – Ηλιούπολη
Προοδευτική/Πανελευσινιακός – Ηρακλής Λάρισας
Αγροτικός Αστέρας – Παναχαϊκή
Ρεπό: Π.Α.Ο. Ρουφ

5η αγωνιστική (11/05)
Φ.Σ. Κοζάνη – Αγροτικός Αστέρας
Π.Α.Ο. Ρουφ – Προοδευτική/Πανελευσινιακός
Παναχαϊκή – Ηρακλής Λάρισας
Ρεπό: Ηλιούπολη

6η αγωνιστική (15/05)
Παναχαϊκή – Π.Α.Ο. Ρουφ
Ηρακλής Λάρισας – Αγροτικός Αστέρας
Ηλιούπολη – Προοδευτική/Πανελευσινιακός
Ρεπό: Φ.Σ. Κοζάνη

7η αγωνιστική (22/05)
Ηλιούπολη – Ηρακλής Λάρισας
Προοδευτική/Πανελευσινιακός – Παναχαϊκή
Π.Α.Ο. Ρουφ – Φ.Σ. Κοζάνη
Ρεπό: Αγροτικός Αστέρας

Θένια Βασιλειάδου – www.xronos-kozanis.gr