Στον τελικό ο ΑΕΣΧ Πυλαίας, νίκησε 26-23 τον ΠΑΟΚ

3 Min Read

Ο ΑΕΣΧ Πυλαίας έκανε την έκπληξη και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών, το φάιναλ φορ του οποίου διεξάγεται στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης. Αν και… «πρωτάρα» σε τελική τετράδα, η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη κατέβαλε -με αμιγώς ελληνικό και νεανικό ρόστερ- στον πρώτο ημιτελικό την αντίσταση του ΠΑΟΚ (των τριών κυπέλλων) με 26-23 και πήρε το «εισιτήριο» για τον αυριανό (30/4, 20:00) τελικό της διοργάνωσης. Εκεί ο ΑΕΣΧ Πυλαίας, ο οποίος προηγήθηκε 11-8 του «Δικεφάλου του βορρά» στο ημίχρονο, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ντέρμπι (19:15) ανάμεσα στην -κάτοχο του τροπαίου- ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή. Παράλληλα, η ομάδα από την Πυλαία εξασφάλισε και το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, στην πρώτη συμμετοχή της σε φάιναλ φορ Κυπέλλου.

Οι παίκτες της Πυλαίας είχαν πάθος και θέληση για τη νίκη και επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους, κόντρα σε έναν αγχωμένο ΠΑΟΚ που έκανε πολλά λάθη και δεν ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση. Στο 11΄ ο ΑΕΣΧ προηγήθηκε 4-2, ωστόσο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 6-6 στο 20ό λεπτό. Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη πάτησε… γκάζι, αφού «έσφιξε» την άμυνά της και ο Μπαμπατζανίδης είχε σημαντικές επεμβάσεις, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 11-8 στο ημίχρονο.

Στο β΄ μέρος ο ΑΕΣΧ Πυλαίας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις, και ανέβασε το υπέρ του προβάδισμα στα επτά γκολ (19-12), περίπου 15 λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ τερμάτων (22-14), ωστόσο ο «Δικέφαλος του βορρά» προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, καθώς μείωσε στο 55΄ σε 23-20. Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πλησιάσει στα δύο γκολ και ο Τριανταφυλλίδης «έγραψε» το 26-22, «κλειδώνοντας» την πρόκριση του ΑΕΣΧ Πυλαίας στον τελικό.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-2. Κόκκινη: Ζαφείρης (17:10, επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 3/3 – 2/4.
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-3, 6-6, 9-7, 11-8 (ημίχρονο), 12-10, 14-11, 18-12, 22-15, 23-20, 26-23.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Μπάμπης Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης 1, Μέτσης, Ελευθεριάδης 5, Ν. Κουκμίσης, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Κ. Κουκμίσης 3, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 4, Αλατσατιανός 2, Γιαννακόπουλος, Τριανταφυλλίδης 2, Μπάτζιος 1.
ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Δεληζάνος, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 8, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 4.