Βαριά ήττα για τον Εορδαικό από την Καλαμαριά-Έχασε και ο Μακεδονικός Φούφα

3 Min Read

Την πέμπτη του σερί νίκη και παράλληλα την πιο μεγάλη σε έκταση σκορ, μακριά από την έδρα του, πέτυχε στην Πτολεμαϊδα και την έδρα του Εορδαϊκού ο Απόλλων Καλαμαριάς. Στα του ματς η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη ήταν αυτή η οποία από το καλημέρα, έδειξε τις διαθέσεις της, καθώς μόλις στο 2΄ άνοιξε το σκορ χάρη σε κεφαλιά του Καπία.

Έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ οι Θεσσαλονικείς, κυριάρχησαν πλήρως στο παιχνίδι και σε διάστημα είκοσι λεπτών, κατάφεραν να πετύχουν ακόμα τέσσερα γκολ καθαρίζοντας από το πρώτο κιόλας ημίχρονο την υπόθεση νίκη. Στο 8΄ ο Κυβελίδη έκανε το 0-2, στο 14΄ ο Φάμπιο το 0-3, στο 25΄ ο Πόποβιτς με εκτέλεση πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4, ενώ στο 28΄ ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έκανε το 0-5, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και παρά το γεγονός ότι ο Απόλλων κατέβασε ταχύτητα, εν τούτοις κατάφερε να πετύχει ακόμα δύο γκολ με τους Φάμπιο και Συμελίδη κάνοντας το 7-0, ενώ οι «λιγνιτωρύχοι» το μόνο το οποίο κατάφεραν ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 90΄ με τον Ιωαννίδη το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ(Χάρης Σαμαράς): Στόικος, Λιάπης, Δινοβίτσης, Λιάμης, Σαββίδης, Μπίκος, Βλαδίκας (46′ Περσίδης), Νικολαΐδης (46′ Ν’ Σο), Ίβιτς (63′ Τάμπα), Ιωαννίδης, Μαυροματίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης)Καλογεράκης, Αμαραντίδης, Κυβελίδης, Καπίας, Σαμαράς (46′ Ντόικιτς), Καλαϊτζίδης, Γεωργιάδης (72′ Ζώτος), Συμελίδης, Φάμπιο, N’ Λουντούλου, Πόποβιτς (46′ Μωυσιάδης).

Ρεπό: Εορδαϊκός

*Ο Απόλλων Καλαμαριάς έχει χάσει στα χαρτιά 3-0 το παιχνίδι της πρεμιέρας με την ΑΕ Ποντίων Βατολάκκου, και παράλληλα του αφαιρέθηκαν τρεις βαθμοί για το εν λόγω ματς.