26 μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές της Κολυμβητικής Ένωσης Κοζάνης

3 Min Read

Με 26 μετάλλια επέστρεψε η Κολυμβητική Ένωση Κοζάνης από τους θερινούς αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών και μίνι – παίδων, που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 15 και 16 Ιουνίου. Στα προαγωνιστικά τμήματα αγωνίστηκαν αθλητές από 10 έως και 12 ετών, ενώ στα Μίνι – Παίδων, αθλητές από 8 έως 9 ετών. Οι αθλητές της Κολυμβητικής Ένωσης Κοζάνης συγκέντρωσαν 24 μετάλλια στην προαγωνιστική κατηγορία, δεκατέσσερα χρυσά, επτά αργυρά και τρία χάλκινα ενώ στην κατηγορία μίνι, κατέκτησαν δύο χρυσά μετάλλια.

Οι αθλητές που κατέκτησαν τα μετάλλια είναι οι εξής:

Στην προαγωνιστική κατηγορία στα ατομικά η 12χρονη Αριάδνη Δαβιδοπούλου κατέκτησε τριπλή πρωτιά στα 100 και τα 200 μέτρα ύπτιο καθώς και στα 200 μέτρα στη μικτή ατομική. Η 12χρονη Μαρία Κουσίδου βγήκε πρώτη στα 50 και στα 100 μέτρα πεταλούδα. Ο 12χρονος Κωνσταντίνος Μίκος βγήκε δεύτερος στα 50 μέτρα ύπτιο, τρίτος στα 100 και τα 200 μέτρα ύπτιο. Τριπλή πρωτιά και για τον 12χρονο Ευάγγελο Τζουκόπουλο ο οποίος δε βρήκε αντίπαλο και κατέκτησε την πρώτη θέση στα 50, 100 και 200 μέτρα ελεύθερο. Το ίδιο και για τον 11χρονο Βασίλειο Τζουκόπουλο ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στα 50, 100 και 200 μέτρα πρόσθιο. Ο 10χρονος Κωνσταντίνος Αραμπατζίδης βγήκε πρώτος στα 50 και 100 μέτρα πρόσθιο και δεύτερος στη μικτή ατομική. Ο 10χρονος Ιορδάνης Βαμβακάς αναδείχθηκε δεύτερος στα 50 μέτρα πεταλούδα και η 10 ετών Χρυσή Βέζου βγήκε πρώτη στα 50 μέτρα πρόσθιο και δεύτερη στα 50 μέτρα ύπτιο και 100 μέτρα πρόσθιο.

Στην προαγωνιστική κατηγορία στα ομαδικά οι: Δαβιδοπούλου, Κουσίδου, Μίκος και Τζουκόπουλος βγήκαν δεύτεροι στο 4×50 ελεύθερο mixed για κορίτσια και αγόρια 12 ετών καθώς και στο  4×100 μικτή ομαδική mixed για κορίτσια και αγόρια 12 ετών ενώ οι: Αραμπατζίδης, Βαμβακάς, Βέζου και Τσιακμάκα αναδείχθηκαν τρίτοι στο 4×50 μικτή ομαδική mixed για κορίτσια και αγόρια 10 ετών.

Και τέλος, στην κατηγορία μίνι, ο 8χρονος Στέφανος Αραμπατζίδης βγήκε πρώτος στα 50 μέτρα πρόσθιο καθώς και στα 50 μέτρα πεταλούδα.

Συμμετείχαν στους αγώνες, δίνοντας τον καλύτερο τους εαυτό και βελτιώνοντας τους προσωπικούς τους χρόνους οι αθλητές: Αθανάσιος Σάββας, Δημήτριος Ευαγγελόπουλος, Μαρία Λίτα, Αφροδίτη Λίτα, Γλυκερία Κίτσιου, Βασιλική Ανδριάνα Ραφαηλίδου, Αθηνά Παπαδημητρίου, Ευαγγελία Παπακωνσταντίνου, Ιωάννα Λιόλιου, Μαρία Μαστρανέστη, Λυδία Λαντεμπούρσκι, Στράτος Γκουρτσούλης, Θεοφανία Αγγελική Μπλιάγκου, Ζωή Τσιακμάκα, Βασιλική Σάρρα, Βασιλική Τριγώνη, Φωτεινή Παπαντωνίου, Γιώργος Δαβιδόπουλος, Κωνσταντίνος Βέζος, Ανδριάνα Μαστρανέστη, Αριστέα Αραπίδου, Αναστασία Άννα Γεωργιάδου, Ελένη Ουνγιαλίδου, Γεώργιος Στάχταρης, Λυδία Πασχαλίνα Μαλιόγκα και Πολυξένη Τζουκοπούλου.