Δεν θα πληρώσουν το νερό που κατανάλωναν για 18 μήνες και είχε εξασθενές χρώμιο οι κάτοικοι των κοινοτήτων Αγίου Δημητρίου και Ρυακίου, σύμφωνα με απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής του Δήμου Κοζάνης.
Οι κάτοικοι των δύο χωριών είπαν το νερό νεράκι, όταν ξαφνικά το 2013 εντοπίστηκε εξασθενές χρώμιο πολύ πάνω απο τα όρια στο νερό τους, με αποτέλεσμα να απαγορευθεί η πόση του.
«Φτάσαμε σ’ ένα καλό σημείο καθώς βγήκε η απόφαση τα χρέη να διαγραφούν μαζί με τους τόκους και η απόφαση να πάει στη ΔΕΥΑΚ» λέει ο πρόεδρος του Αγίου Δημητρίου Θεοχάρης Πεχιλβανίδης.
Η ΔΕΥΑΚ αυτή τη στιγμή αναζητά νομική λύση, αφού η νομοθεσία δεν επιτρέπει διαγραφή χρεών. Οι κάτοικοι δηλώνουν ικανοποιημένοι απο την απόφαση, ωστόσο αναμένουν με αγωνία την έγκριση της απόφασης του Δ.Σ. της ΔΕΥΑΚ.
Μοιραστείτε την είδηση