Εορτάσθηκε σήμερα και στην Κοζάνη η ημέρα Εθνικής Αντίστασης. Πραγματοποίηθηκε επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Νικολάου, Επιμνημόσυνη Δέηση στην Κεντρική Πλατεία Κοζάνης και κατάθεση στεφάνων.
Στον εορτασμό βρέθηκαν ο Περιφερειάρχης Θόδωρος Καρυπίδης, ο Δήμαρχος Κοζάνης Λευτέρης Ιωαννίδης, ο βουλευτής Θέμης Μουμουλίδης, ο Διοικητής της 9ης Ταξιαρχίας Π. Καρατζέτζος, ο Αστυνομικός Δ/ντης Κοζάνης Χ. Θεοχάρης κ.α.