Με αφορμή τη συμπλήρωση δέκα ετών από το θάνατο του γιατρού Χρ. Μπέσσα, ιδρυτή της Οικολογικής Κίνησης Κοζάνης, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με τίτλο «Χρίστος Μπέσσας : Ενεργός πολίτης και σκαπανέας της οικολογίας» στο Λαογραφικό Μουσείο από την Οικολογική Κίνηση Κοζάνης.
Κατά τη διάρκεια της ο Λάζος Τσικριτζής αναφέθηκε στη ζωή και στο έργο του Χρήστου Μπέσσα με ειδική αναφορά στο σπουδαίο του έργο στο χώρο της οικολογίας.