8 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ 10 4 3 3 17 – 9 8 15
9 Α.Μ.Σ. ΓΑΛΑΤΙΝΗ 10 4 1 5 15 – 21 -6 13
10 ΠΑΟ ΚΟΙΛΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ 10 3 3 4 12 – 13 -1 12
11 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ 10 2 5 3 10 – 11 -1 11
13 ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΑΙΑΝΗΣ 10 2 2 6 10 – 22 -12 8
14 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ 10 2 1 7 11 – 23 -12 7
15 Α.Ε. ΑΝΩ ΚΩΜΗΣ 10 1 2 7 4 – 25 -21 5
16 Α.Ε.Κ. ΚΑΛΑΜΙΑΣ 10 0 2 8 14 – 29 -15 2

ΓΑΛΑΤΙΝΗ – ΑΕΚ 3-4

Αγγλικό παιχνίδι, τόσο από πλευράς σκορ, όσο κι από πλευράς καιρού, έγινε στην Γαλατινή ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Α.Ε. Κοζάνης στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας.

Οι κιτρινόμαυροι της Κοζάνης έφυγαν με τους τρεις βαθμούς μετά από ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες (συνεχής βροχή και δυνατός αέρας).

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν πάρα πολύ καλή και προηγήθηκε με 1-3 παίζοντας τεχνικό ποδόσφαιρο με συνεχείς πάσες και αυτοματισμούς παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Σχετικά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο (56′) οι κιτρινόμαυροι αύξησαν την διαφορά σε 1-4 κι ενώ όλα φάνηκαν να έχουν κριθεί οι γηπεδούχοι μείωσαν λίγο αργότερα (62′) και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι.

Το τελευταίο μισάωρο ήταν συναρπαστικό, με την Γαλατινή να πιέζει και την ΑΕΚ να προσπαθεί να αμυνθεί και να βγει στην αντεπίθεση.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-4 στο 81′, το ματς “πήρε φωτιά”, αλλά τελικά η περισσότερο έμπειρη ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 16′ μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή και δυνατό συρτό σουτ του Αλέξη Σαλονικίδη που νίκησε τον Δαϊνά.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Καραγεώργο στο 20′ και στο 23′.

Στο 26′ έγινε το 0-2 με δεύτερο γκολ του Σαλονικίδη αυτή τη φορά με πλασέ μετά από ωραίο γύρισμα-ασσίστ του Καραγεώργου.

Στο 35′ η Γαλατινή μείωσε σε 1-2 με δυνατό σουτ του προωθημένου Γιώργου Σαρημπαλά που βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή μετά από χτύπημα κόρνερ.

Στο 40′ η ΑΕΚ έκανε το 1-3 με κεφαλιά του Πάρη Μάγγου μετά από σύγχυση στην περιοχή της Γαλατινής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε με σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι κάτι που φάνηκε να καταφέρνει στο 56′ όταν μετά από μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Αποστολίδης έδωσε στον Αμπατζίδη κι αυτός στον Βογιατζή που έβγαλε την συρτή σέντρα στον Πάρη Μάγγο που από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ηταν ένα πολύ όμορφο γκολ που ξεκίνησε μέσα από την περιοχή της ΑΕΚ και με τρείς πάσες κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα.

Η Γαλατινή όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε στο 62′ μετά από ένα αυστηρό πέναλτυ που εκτέλεσε ο Δημήτρης Γκέτσιος και σφυρίχτηκε σε ακούσιο χέρι του Βοριαζίδη που έκανε τάκλιν σε  συρτή σέντρα του Παπαϊωάννου.

Στη συνέχεια η Γαλατινή πίεσε, έχασε μία-δύο ευκαιρίες και μάλιστα κατάφερε να μειώσει σε 3-4 στο 81′ με κεφαλιά του Σαρημπαλά μετά από φάουλ του Γκέτσιου.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με την Γαλατινή να βγαίνει μπροστά αλλά την ΑΕΚ να καταφέρνει να μην δημιουργηθούν μεγάλες φάσεις μπροστά στην εστία της.

Ετσι, κι ενώ συμπληρώθηκε το 1/3 του φετινού πρωταθλήματος η ΑΕΚ παρέμεινε αήττητη στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 7 νίκες και 3 ισοπαλίες, πίσω μόνο από την πρωτοπόρο Α.Ε.Π. Καραγιαννίων.

ΓΑΛΑΤΙΝΗ (Μ. Σαμαράς): Δαϊνάς, Ηλίας, Γεωργιάδης (46′ Τσιάρτας), Σαρημπαλάς, Ρούσης, Ζαγκουντίνος, Παπαϊωάννου, Αλεξίου, Γκέτσιος, Τσιολάκης, Βουρονίκος (80′ Τσάμος).

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Θ. Παπαδόπουλος): Παπαγερίδης, Κωστικίδης, Δούμας, Μαλούτας, Βοριαζίδης, Αποστολίδης, Αμπατζίδης (65′ Βρόϊκος), Σαλονικίδης, Βογιατζής, Καραγεώργος (89′ Μαρτιρόσοφ), Μάγγος (87′ Μπόντσας).