Κατά την τελευταία της συνεδρίαση χθες η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ εκδίκασε και απέρριψε την παρέμβαση της Κοζάνης και την ένσταση του Μακεδονικού για τον αγώνα της Λευκίμμης με τον Μακεδονικό, ο οποίος διεξήχθη την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Μακεδονικός έχει δικαίωμα έφεσης εντός τριών ημερών στην απόφαση της ΕΠΟ. Με την παρούσα απόφαση η κατάσταση στον 2ο όμιλο παραμένει ως έχει με την Κοζάνη να είναι πρωταθλήτρια και την Λευκίμμη να παραμένει στην κατηγορία.

Τελική βαθμολογία 2ου ομίλου

1 Φ.Σ. Κοζάνη 47
2 Μακεδονικός 46
3 Α.Ε.Π. Κοζάνης 37
4 Εδεσσαϊκός 36
5 Ποσειδώνας Μηχανιώνας 33
6 Α.Ε. Λευκίμμης 33
7 Θύελλα Σαρακηνών 33
8 Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας 33
9 Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου 22
10 Α.Σ. Γιαννιτσών 22
11 Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης Γρεβενών 14
12 Ηρακλής Αμπελοκήπων 13

 

Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής θα ολοκληρωθεί, αύριο Κυριακή καθώς θα διεξαχθεί και η τελευταία εξ αναβολής αγωνιστική του 1ου ομίλου. Ο πρωταθλητής έχει ήδη βγεί καθώς ο Αγροτικός Αστέρας έχει συγκεντρώσει 45 βαθμούς και είναι στο +9 από τον δεύτερο Πανδραμαϊκό ο οποίος είναι στους 36. Ο Αγροτικός Αστέρας θα αναμετρηθεί με την τελευταία Αναγέννηση Πλαγιάς η οποία έχει συγκεντρώσει μόλις 17 βαθμούς.

Τα μπαράζ είχαν προγραμματιστεί να ξεκινήσουν αυτό το σαββατοκύριακο αλλά οι συνεχείς αναβολές της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου ομίλου και οι ενστάσεις στον 2ο όμιλο, έχουν καθυστερήσει την έναρξη του μίνι πρωταθλήματος ενώ αν ο Μακεδονικός αποφασίσει να πάει στην επιτροπή εφέσων της ΕΠΟ θα υπάρξει νέα παράταση στην έναρξη των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη δεύτερη επαγγελματική κατηγορία.

Πλήρες πρόγραμμα μπαράζ ανόδου στη Super League 2

1η αγωνιστική
Φ.Σ. Κοζάνη – Παναχαϊκή
Π.Α.Ο. Ρουφ – Ηλιούπολη
Αγροτικός Αστέρας – Προοδευτική
Ρεπό: Ηρακλής Λάρισας

2η αγωνιστική
Προοδευτική – Φ.Σ. Κοζάνη
Ηλιούπολη – Αγροτικός Αστέρας
Ηρακλής Λάρισας – Π.Α.Ο. Ρουφ
Ρεπό: Παναχαϊκή

3η αγωνιστική
Αγροτικός Αστέρας – Π.Α.Ο. Ρουφ
Παναχαϊκή – Ηλιούπολη
Ηρακλής Λάρισας – Φ.Σ. Κοζάνη
Ρεπό: Προοδευτική

4η αγωνιστική
Φ.Σ. Κοζάνη – Ηλιούπολη
Προοδευτική– Ηρακλής Λάρισας
Αγροτικός Αστέρας – Παναχαϊκή
Ρεπό: Π.Α.Ο. Ρουφ

5η αγωνιστική
Φ.Σ. Κοζάνη – Αγροτικός Αστέρας
Π.Α.Ο. Ρουφ – Προοδευτική
Παναχαϊκή – Ηρακλής Λάρισας
Ρεπό: Ηλιούπολη

6η αγωνιστική
Παναχαϊκή – Π.Α.Ο. Ρουφ
Ηρακλής Λάρισας – Αγροτικός Αστέρας
Ηλιούπολη – Προοδευτική
Ρεπό: Φ.Σ. Κοζάνη

7η αγωνιστική
Ηλιούπολη – Ηρακλής Λάρισας
Προοδευτική – Παναχαϊκή
Π.Α.Ο. Ρουφ – Φ.Σ. Κοζάνη
Ρεπό: Αγροτικός Αστέρας

 

Θένια Βασιλειάδου www.xronos-kozanis.gr