Τέσσερα μετάλλια για δύο αθλητές της Κολυμβητικής Ένωσης Κοζάνης

3 Min Read

Συμμετείχαν στη Β’ Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων

Δύο χρυσά, ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο απολογισμός της Κολυμβητικής Ένωσης Κοζάνης, στη Β’ Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων, όπου συμμετείχε με τρεις αθλητές, τον Γιώργο Πέκο, την Άννα Ζάμπρου και την Έλσα Μαυροματίδου.

Ο Γιώργος Πέκος κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στα 200μ. και 100μ. ύπτιο, ενώ πήρε και το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο. Η Άννα Ζάμπρου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 400μ. μικτή, ενώ κατέκτησε την 4η και 5η θέση στα 200μ. ύπτιο και 200μ. μικτή, αντίστοιχα.

Η Έλσα Μαυροματιδου, μακριά από τον καλό της εαυτό κατέκτησε την 4η και 6η θέση στα 50μ. και 100μ. πρόσθιο αντίστοιχα, ενώ δεν κατάφερε να βρεθεί στον τελικό στα 200 μ. πρόσθιο.

Και οι τρεις αθλητές, έχουν καταφέρει κατά την πολυετή παρουσία τους στην ομάδα, να κατακτήσουν διακρίσεις και μετάλλια εντός και εκτός Ελλάδας και παράλληλα να αποτελούν παράδειγμα προσπάθειας και αφοσίωσης για τους μικρότερους σε ηλικία συναθλητές τους.

«Δεν είμαι αρκετά ευχαριστημένος για τις συγκεκριμένες επιτυχίες, καθώς οι συνθήκες των αγώνων ήταν πολύ δύσκολες και σίγουρα μειώθηκε η απόδοση μου, όπως και όλων των αθλητών που αγωνίζονταν στο συγκεκριμένο κολυμβητικό. Για να είμαι ειλικρινής δεν αισθάνομαι δικαιωμένος από τις επιδόσεις μου, βέβαια πιστεύω, ότι καθοριστικό ρόλο έπαιξαν οι συνθήκες τωv αγώνων. Είχε τρομερή ζέστη και πολλή υγρασία. Αλλά πιστεύω ότι στα πανελλήνια πρωταθλήματα μετράνε τα μετάλλια και όχι οι χρόνοι. Θα πρέπει σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω τη διοίκηση της ομάδας και ιδιαίτερα τον πρόεδρο κ. Λουκά Καραγιαννάκη, ο οποίος προσέφερε τα μέγιστα στην ομάδα και σε εμένα προσωπικά και στάθηκε αρωγός στην προσπάθεια μου αλλά και όλων των συναθλητών μου καθώς επίσης και τους προπονητές μου κ. Μάρκο Μανταλούφα και την κ. Μαρία Αμπατζίδου, όπως και τη γυμνάστρια μου Κατερίνα Γκατζόφλια και την φυσικοθεραπεύτρια μου Μαρία Μιμίκου. Οι στόχοι μου εννοείται πως δεν έχουν ταβάνι, διότι προσπαθώ να φτάσω όσο πιο ψηλά μπορώ» ανέφερε χαρακτηριστικά σε δηλώσεις του ο Γιώργος Πέκος.

Έχοντας τελειώσει το λύκειο και του χρόνου θα κολυμπούν σε άλλες ομάδες, σύσσωμο το διοικητικό συμβούλιο του συλλόγου τους ευχαρίστησε και τους ευχήθηκε να κυνηγήσουν τα όνειρα τους και να φτάσουν πολύ ψηλά.