Τηλεδιάσκεψη για το ζήτημα της ετεροχρονισμένης καταγραφής κρουσμάτων στην Π.Ε. Κοζάνης πραγματοποιείται έπειτα από αίτημα των δημάρχων Κοζάνης Λάζαρου Μαλούτα και Εορδαίας Παναγιώτη Πλακεντά, που συνυπέγραψε ο πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Χαράλαμπος Τσεβεκίδης.
Στη σύσκεψη συμμετέχουν ο Αντιπεριφερειάρχης Κοζάνης Γρήγορης Τσιούμαρης και ο Αντιπεριφερειάρχης Υγείας Ηλίας Τοπαλίδης, αλλά και ο τοπικός συντονιστής του ΕΟΔΥ Ιορδάνης Ρωμιόπουλος.
Παρόντες, είναι, επίσης, ο δήμαρχος Σερβίων Χρήστος Ελευθερίου, καθώς και ο προϊστάμενος Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας Πρόδρομος Ασλανίδης, αλλά και υπηρεσιακά στελέχη.