Ο Δήμος Κοζάνης διοργανώνει γιορτή για την καινούρια πλατεία της πόλης, την Κυριακή 10 Απριλίου 2016, ώρα 8.30 μ.μ. Στην γιορτή συμμετέχουν το Δημοτικό Ωδείο Κοζάνης, η Φιλαρμονική του Δήμου «Πανδώρα», το Φωτογραφικό Εργαστήρι του Δήμου «Φωτοδίοδος», η Χορωδία Πολιτιστικού Συλλόγου “Αλώνια”, η Χορωδία Πολιτιστικού Φυσιολατρικού Συλλόγου Νέας Χαραυγής, η Χορωδία Πολιτιστικού Συλλόγου “Φίλοι της παράδοσης”. Θα παρουσιαστούν επίσης φωτογραφίες της πλατείας από τις αναρτήσεις οικογενειακών αρχείων των μελών της ομάδας Κοζάνη – Μνήμες, Αναμνήσεις & Εικόνες.
![-Αφίσα Νέα Πλατεία-με όλες τις συμμετοχές-](https://xronos-kozanis.gr/wp-content/uploads/2016/04/%CE%91%CF%86%CE%AF%CF%83%CE%B1-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82--240x340.jpg)