Παρουσία εκατοντάδων θεατών ξεκίνησε το βράδυ της Πέμπτης, στην κεντρική πλατεία, η Κοζανίτικη Αποκριά. Την έναρξη έδωσε ο Δήμαρχος Κοζάνης Λευτέρης Ιωαννίδης και o Πρόεδρος του ΟΑΠΝ Γιάννης Ιωαννίδης ενώ παρών ήταν και ο Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας Θόδωρος Καρυπίδης .
Στην πλατεία χόρεψαν οι σύλλογοι: Μορφωτικός – Αθλητικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίας Παρασκευής, Πολιτιστικός και Μορφωτικός Σύλλογος Άνω Κώμης, Πολιτιστικός Σύλλογος Κάτω Κώμης «Αριστοτέλης», Μορφωτικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Καισαρειάς «Τα 7 πλατάνια», Πολιτιστικός Σύλλογος Κρόκου «Ιωακείμ Λιούλιας», Ε.Μ.Α.Σ «Μέγας Αλέξανδρος» Λευκοπηγής, Πολιτιστικός Σύλλογος Μεταμόρφωσης και Σύλλογος Γυναικών Ροδιανήςμ Σύλλογος Λιβαδεριωτών Κοζάνης, Πολιτιστικός Σύλλογος Λιβαδερού «Η νέα γενιά», Σύλλογος Τρανοβάλτου «Αναγέννηση», Σύλλογος Μεταξιωτών Κοζάνης, Πολιτιστικός – Μορφωτικός και Φυσιολατρικός Σύλλογος Μικροβάλτου «Η Ελπίς» και Πολιτιστικός Σύλλογος Τριγωνικού.