Αποφασισμένη να παραμείνει στη Super League 2 η Κοζάνη

3 Min Read

3-1 με τον ΠΑΟΚ Β

Τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη του μίνι πρωταθλήματος των Play Out, η Κοζάνη δείχνει αποφασισμένη να παραμείνει στην κατηγορία συνεχίζοντας τα θετικά αποτελέσματα. Αυτή την αγωνιστική κέρδισε τον ΠΑΟΚ Β στο ΔΑΚ Κοζάνης με 3-1 και φαίνεται πως έχει βρει τη λύση στο επιθετικό της πρόβλημα.

Η Κοζάνη μπήκε αποφασισμένη για να πάρει τη νίκη και στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα είχε τον πρώτο λόγο χωρίς όμως να καταφέρει να μπει μπροστά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ Β προηγήθηκε στο 27’ με γκολ του Πανίδη, με την Κοζάνη να πιέζει για την ισοφάριση, ώσπου στο 46’ ο Καλλέργης τα κατάφερε και έκανε το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη συνέχισε να πιέζει για να μπει μπροστά στο σκορ, με διαδοχικές στημένες μπάλες και στο 59’ ο Γραμμένος έβαλε την Κοζάνη μπροστά στο σκορ κάνοντας το 2-1 και ο Σουλιώτης στο 82’ έκανε το τελικό 3-1.

Με το ίδιο σκορ έφυγε και ο Καμπανιακός από τη Μυτιλήνη όπου ο Έππας στο 19’ άνοιξε το σκορ για τον Καμπανιακό, ο Μπαλογιάννης ισοφάρισε στο 37’ για τον Αιολικό και ο Γιουκούδης στο 57’ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον Καμπανιακό «γράφοντας» το τελικό 2-1. Ηρακλής και Αναγέννηση Καρδίτσας έμειναν στο 0-0.

Την επόμενη και προτελευταία αγωνιστική θα έχουμε «Θεσσαλονικιότικο» ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ Β και Ηρακλή, η Αναγέννηση Καρδίτσας θα αναμετρηθεί με τον Αιολικό και ο Καμπανιακός θα φιλοξενήσει την Κοζάνη, σε έναν άτυπο τελικό και για τις δύο ομάδες.

Συνθέσεις ομάδων

Κοζάνη

Προπονητής: Άγγελος Διγκόζης

Ενδεκάδα: Τάσος Καραγκιόζης, Ξενοφών Πάνος, Δημήτρης Σουλιώτης, Δημήτρης Τάτσης, Κωνσταντίνος Ίτσιος, Σάββας Σιατραβάνης, Μανώλης Καλλέργης, Βαγγέλης Αναστασόπουλος, Σπύρος Νάτσος, Ευριπίδης Γιάκος, Djordje Maksimovic.

ΠΑΟΚ Β

Προπονητής: Αλέξανδρος Αλεξιάδης

Ενδεκάδα: Δημήτριος Μοναστηρλής, Ελευθέριος Τασιούρας, Νικόλαος Δεληγιάννης, Ιωάννης Μανωλιούδης, Παναγιώτης Παναγιώτου, Ζήσης Τσίκος, Βασίλειος Γρόσδης, Βίκτωρ Ρουμιάντσεβ, Λάμπρος Σμυρλής, Nicolas Quagliata Platero, Δημήτριος Πανίδης.

Διαιτητές

Διαιτητής: Γιώργος Κόκκινος (Χαλκιδικής)

Α’ Βοηθός: Λάμπρος Σακάλογλου (Καβάλας)

B’ Βοηθός: Αναστάσιος Καρασαββαΐδης (Καβάλας)

6Αιολικός81255:9-415
  • Υπενθυμίζεται πως οι τρεις τελευταίες ομάδες θα υποβιβαστούν στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής.