Πρεμιέρα με ήττα για την Κοζάνη στη Super League 2

4 Min Read

Μπήκε με το «αριστερό» η Κοζάνη μετά από 42 χρόνια στη Super League 2, χάνοντας από τον Αιολικό με 1-2. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ήρεμο και χωρίς πολλές φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καλλέργης στο 54’ σημείωσε γκολ με τον επόπτη να δείχνει οφσάιντ, σε μια φάση που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις στον πάγκο της Κοζάνης ενώ όλοι οι φίλαθλοι και οι οπαδοί «ξεσηκώθηκαν» διαμαρτυρόμενοι. Στο 59’ ο El Idrissi μετά από εκτέλεση φάουλ έκανε ένα σουτ το οποίο πέρασε πάνω από την εστία. Στο 69’ ο Dokic έπιασε το αδύναμο σουτ του Πάνου και στο 72’ ο Zakaric άνοιξε το σκορ για τον Αιολικό με ένα όμορφο σουτ. Στο 84’ ο Σουλιώτης έβαλε το γκολ της ισοφάρισης στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Dokic ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Ιωάννου με μια άπιαστη κεφαλιά έκανε το τελικό 1-2. Παρόλο που η ομάδα της Κοζάνης έχασε, ο κόσμος της έδωσε ένα ζεστό χειροκρότημα μετά το σφύριγμα της λήξης.

Μακεδονικός και Π.Ο.Τ. Ηρακλής έμειναν στο 0-0 χθες στην Ευκαρπία, ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας και η Α.Ε. Λάρισας κέρδισαν την ΑΕΚ Β και τον Καμπανιακό αντίστοιχα με το ίδιο σκορ, 2-1. Το παιχνίδι ανάμεσα στη Νίκη Βόλου και τον Αλμωπό Αριδαίας έχει αναβληθεί, ενώ ΠΑΟΚ Β και Απόλλων Πόντου θα αναμετρηθούν αύριο στις 16:00.

Την επόμενη αγωνιστική η Κοζάνη θα ταξιδέψει μέχρι τη Λιβαδειά για να αναμετρηθεί με τον Λεβαδειακό, έναν δύσκολο αντίπαλο που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στην πρώτη επαγγελματική κατηγορία, ο Αλμωπός Αριδαίας θα φιλοξενήσει τον Απόλλων Πόντου, ο Αιολικός θα φιλοξενήσει τον Μακεδονικό, ο Π.Ο.Τ. Ηρακλής την Αναγέννηση Καρδίτσας, η ΑΕΚ Β την Α.Ε. Λάρισας και ο ΠΑΟΚ Β τον Καμπανιακό.