Με νίκες συνέχισαν οι δύο ομάδες της Κοζάνης στην Γ΄ Εθνική ενώ ο Εορδαϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στην Α’ ερασιτεχνική

5 Min Read

ΦΣ Κοζάνη και ΑΕΠ Κοζάνης σημείωσαν μεγάλες νίκες και συνέχισαν την ανοδική πορεία τους στην Γ’ Εθνική κατακτώντας την δεύτερη και τρίτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα, με 22 και 19 βαθμούς αντίστοιχα.

Η ΦΣ Κοζάνη πέτυχε σπουδαίο διπλό στο γήπεδο του Ριζαρίου κόντρα στον Εδεσσαϊκό με 0-3. Αυτή είναι η 5η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του ΦΣ Κοζάνη που δείχνει ασταμάτητη και προσδοκεί να καλύψει το -5 από την ομάδα του Μακεδονικού που βρίσκεται στην κορυφή και να πάει αυτή στα μπαράζ ανόδου. Στο 81ο λεπτό ο Καραγιάννης θα εκμεταλλευτεί το λάθος της άμυνας του Εδεσσαϊκου και με διαγώνιο σουτ από αριστερά, κάνει το 0-1. Στην αμέσως επόμενη φάση εκτέλεση κόρνερ με πάσα από αριστερά σέντρα του Ιορδανίδη ο Πιριτζάους δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και από κοντά ο Κωστούλας με ένα εντυπωσιακό βον πλανέ έγραψε το 0-2. Στο 89ο λεπτό και πάλι ο Κωστούλας με κοντινό πλασέ κάνει το 0-3.

Με νίκη συνεχίζει το δρόμο της και η ΑΕΠ Κοζάνης καθώς κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ηρακλή Αμπελοκήπων με 1-0. Η πιο νεανική ομάδα του πρωταθλήματος, έχοντας μια μαύρη σείρα από τέσσερις συνεχείς ήττες, με νέο προπονητή στον πάγκο καλούνταν να ξεπεράσει τον εαυτό της και να δείξει οτι παραμένει ακόμα ομάδα. Ο 16χρονος Κουλούσιας, ήταν αυτός που με ένα εξαιρετικό πλασέ, έδωσε τη μεγάλη χαρά της νίκης.

• ΑΕΠ Κοζάνης – Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης

Ο Εορδαϊκός ήταν ο μεγάλος νικήτης του ντέρμπι με 2-1 και είναι πλέον συγκάτοικος του αντιπάλου του, Αλίακμων Αιανής στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 38 βαθμούς. Σικαλόπουλος και Ηλιάδης σημείωσαν τα δύο γκόλ για τον Εορδαϊκό, ο Ματούλας σημείωσε το γκολ του Αλιάκμων Αιανής ενώ ο Σαβούδης έχασε πέναλτι στο 1-2.

Τα παιχνίδια ανάμεσα στον Μακεδονικό Σιάτιστας με τον Μακεδονικό Φούφα, την ακαδημία ποδοσφαίρου Βοϊου με τον ΠΑΟ Κοίλων, του Α.Μ.Σ. Γαλατινής με τον Μ. Αλέξανδρο Άρδασσας και του Α.Σ. Βελβεντού και Μακεδονικού Κοζάνης δεν διεξήχθησαν.